17 Các câu trả lời

Kk tmpt saya tanya siap2 nnti lps bersalin nk guna perancang kaedah ape semua. Blh start survey dr skrg sbb tk semua kaedah sesuai dgn kita. Mmg kena try and error. Nanti dh lps bersalin dlm labour room pun dh tanya nak guna perancang apa, even sebelum discharge pun akan bincang lagi psl kaedah perancang. Penting ye kaedah perancang untuk jarakkan kehamilan bayi ni. Nanti checkup baby sebulan kk akn follow up lagi tentang kaedah perancang apa yang nk guna. Bergantung pada kaedah apa yang awak nk guna, kk tmpt saya kalau nk ambk pil kena set appointment lain so susah untuk saya yang bekerja. Jadinya ubat saya beli kat farmasi je setiap bulan 🤭.

biasanya kk akn tnya lpas bersalin,tpi tk taulh maybe lain kk lain jga,maybe ada sbb jga dia tnya awal,sya lpas bersalin ambik pil,misi pun tkda tnya nak pil mna sya,dia trus bgi pil brand desolon je,msa tu dhlh first mom tk Tau lgi nma pil ni,desolon ni bgi sya klau period memang symptoms mcm orng preg mual,kepla pening,after 2 years ambik pil trus tukar sbb tak larat tiap bulan kpala skit, ,skrng ambik yng oralcon,bila try oralcon haid pndai pula tak teratur,skrng decided nak stop je,anak pun kjap lgi msuk 3years,misi pun Tanya boleh mengandung Bru😌kita nya msih fkir ekonomi skrng,

Prosedur certains kk mmg mcm ni tak kira la high risk ke no risk pun. Dari sarat sampai la sehari lepas meneran pun nurse tanya dah fikir ke nk perancang apa. Mcm saya dulu ambil pil kt kk free, nurse isikan kat kad jadual tu sbb kena ambil ikut jadual. Pastu saya plak rimaskan nurse dgn soalan kalau saya lupa ambil camne? Kalau saya lupa 3 hari nk ambil sbb busy camne? Last2 nurse kata suruh beli farmasi kalau lupa ambik dlm masa 24 jam

TapFluencer

Saya tanya bLik nurse, apa perancang yg tak ganggu kitaran haid saya. Nurse pun sudi terangkan... Saya kata nanti saya fikr dulu, nanti next cek up saya bgtau. Saya ambil pil. Cuma pil ni memang kena makan on time. Waktu sama setiap hari. Lari sikit waktu, ha... Tempoh haid jadi panjang, istihadah... Saya rimas, rasa mudarat jika lupa ambil pil. cukup setahun ambil pil, Saya terus stop perancang. 😊

Lepas bersalin nanti pun doc tanya lagi nak pakai perancang apa. Saya pakai iud tapi kalau dekat kk iud ni dorang bagi utk high risk atau yg dh berusia. Yang muda2 ni selalu misi suggest pil atau depo je. Kalau perancang dekat kk semua free. Kalau nk pasang iud murah sikit dekat lppkn rm120. Iud x kacau hormon tahan max 5 tahun.

Dia akan kluar dengan baby tu klw terpregg🤭

biasa memang nurse akan tanya. lepas bersalin pon nnti nurse akan tanya lagi. mcm saya, nurse okay je kalau nak beli kt luar. Sebab saya nak makan pil Yasmin. Awak kena cuba dulu baru tahu perancang tu sesuai ke tak dgn awak. sebb tindak balas setiap individu tu tak sama.

masa first saya ambil pill makan 6 bulan lepastu tukar depo..sempat 3x cucuk..kemudian sy suspek kanser rahim terus saya stop walaupun misi n doktor kata tak ada kena mengena... skrg alhamdulillah pregnant lg,mungkin lepas ni cakap nak merancang sendiri jerlah...

kanser tu kalau ikutkan kalau ada sejarah keluarga n kalau ada bertukar2 pasangan...yg saya ni tak tahulah punca tu dari mana, tp follow jer doktor ckp buat ujian itu ini n last sekali doktor sahkan yg tu bukan sel kanser...lega bila dgr sbb sy ada buat ujian HPV test,70% risiko kanser... lepas tu terus stop semua perancang... itulah pentingnya buat ujian papsmear sbb dari situ kita boleh tahu rahim kita normal atau tak...

kk ada depo dn pil. tp pil blh jg beli frmsi biasa. plg safe iucd 5tahun skli pkai, tp ad kt swasta je dlm rm550-650 depend pd tmpt .. sy skli ccuk je depo kcau hormon x prd lgsung. then sy x ambik dh, rncng sendiri .nurse xda tnya dh

Masa kat wad lepas bersalin nanti pun dorang akan tanya kita nak pakai perancang apa.. Kita mesti la awal2 dah fikir nak pakai perancang apa melainkan memang tak nak pakai langsung..awal2 dah buat research pasal perancang..

Mmg pon mse lps je bersalin tu dr da cte da psl perancang ni blur2 la ag mse tu.ble dkt kk nurse asyek tny je trs decide nk anek depo sng cucuk je.last cucuk depo ank 9bln.lps tu rancng sndri je skng ank da 1y8m