54 Các câu trả lời

VIP Member

Assalamualaikum puan Saya ada soalan... 1.Adakah ia nya benar bahawa setiap wanita size tulang pelvik nya berbeza? Dan mempengaruhi sewaktu bersalin normal? 2.Adakah normal jika masa kita hamil rasa macam tulang dekat pelvik tu rasa macam lari setting nya? (Macam like kereta allignment lari😅✌)ianya akan terasa bila kita bergerak dan berjalan .. serta duduk lama 3. satu lagi selepas kita bersalin macam mana nak betulkan rasa tak selesa kita pada bahagian berkenaan? Kadang2 terasa macam tak berapa selesa di bahagian berkenaan. Dan berapa lama ia nya ambil masa untuk kembali kepada normal seperti sebelum kita hamil 4 .soalan terakhir saya adakah jika kita penah jatuh ianya memberi effect pada pelvik? Terlebih dahulu saya ingin mengucapkan terima kasih kepada puan kerana sudi membaca dan menjawab soalan saya😉 May Allah alwyz bless u...aamiin ~saranghae❤~

Terima kasih puan..ats jwpnnya.. sgt2 mmbntu.. ❤❤❤

salam Dr. selepas bersalin anak pertama baru sy mula kerap amalkan senaman kegel...(anak dah 3 tahun lebih skrg) mungkin kesan masa anak dara saya yg aktif,join wataniah, & selalu angkat benda² berat buat lantai pelvic saya agak lemah, saya mengandaikan asbab saya agak kerap buang air kecil walau tidak mengandung, apatah lg waktu hamil sekarang. adakah rawatan lain bagi memulihkan keadaan ni, maybe urutan, ubatan, @cara lain yg sy boleh ambil@amalkan semasa sy hamil skrg @ slps bersalin nanti? saya juga dah buat latihan pundi kencing sebelum hamil yg skrg...tp masih kerap juga sy buang air kecil sblm hamil lg...saya tiada masalah kencing kotor@keputihan(dah check Dr.) buat pengetahuan Dr sy alami keadaan kerap buang air kecil dr sebelum kahwin lg...& makin teruk slps bersalin anak pertama. terima kasih

ok...tq atas penerangan

Hello. Saya bersalin normal dengan 2nd degree tearing. Syukur kembang pada jahitan tsebut cepat sembuh. sekarang duduk boleh mcm biasa. cuma kebelakangan ni, saya rasa kembang tu datang balik. sampai saya geli nak pegang untuk cuci. bukan geli kotor, tapi geli takut sakit kena sentuhan. apakah normal ianya kembang lagi? kedua, apakah cara untuk saya kurang/hilangkan sakit lutut stiap kali saya bangun dari duduk/baring? fyi, sakit lutut bmula selepas bersalin sehingga sekarang dan kadang2 rasa makin teruk. begitu juga dengan sakit pinggang, bagaimana kurang/hilangkan sakitny? sebab most of the time saya akan duduk dodoikan anak disebabkan lutut saya sakit dan tidak kuat seperti dulu, dan memaksa sy untuk duduk mndodoikan anak, sekaligus mnyebabkan pinggang sangattt sakit. thankyou

Noted Dr. selama ni sy dgr dan baca senanam kagel sahaja. rupanya ada senaman lain ye. additional input dari Dr. thankyou byk2 utk maklumbalas nya. 😇🙏

Assalamualaikum.. Saya ada pertanyaan. 1)berkenaan keputihan. -Doc, saya pregnant 36 weeks. Normal ke doc kalau keputihan tu kadang2 warna putih, Kadang2 warna kuning, dan Kadang2 lendir putih? Tapi just warna je la yang berubah2.. Tak ada rasa gatal2 dan bau2 busuk. 2)Prolapse. -Doc, ini pregnant saya yg ke 2 dan sekarang saya 36 weeks. Untuk pregnant kali ni, sy disahkan ada uterus prolapse stage 1 dan sekarang sy menggunakan 'ring' since 14 weeks pregnancy. Umm, persoalan saya.. Adakah saya boleh bersalin normal? Apakah risiko bersalin normal?

Waalaikumussalam, Hi Puan 1. Peningkatan cecair keputihan disebabkan perubahan hormon memang akan berlaku sepanjang tempoh kehamilan. Jika tidak gatal dan tak berbau ia masih normal. Putih dan kuning juga masih dikira normal. 2. Untuk makluman puan, kelahiran secara normal memerlukan 'pushing effort' dimana puan perlu meneran untuk mengeluarkan bayi. Komplikasi yang ada ketika ini adalah, peneranan yang kuat akan menyebabkan trauma kepada otot lantai pelvis dan juga prolapse/tombong puan. Puan boleh dapatkan nasihat dan konsultasi daripada Dr O&G puan untuk dapatkan cara terbaik untuk melahirkan sama ada C-sec atau secara normal.

Assalamualaikum doktor, saya ada soalan. Sebelum mengandung saya ada buat fisioterapi sebab saya ada sakit belakang (saya pernah jatuh terhantuk dekat tulang belakang bawah, makin lama makin cepat sakit belakang sampai sandar, baring, duduk semua kejap je dah sakit belakang sangat), orang yang buat fisio tu cakap tulang belakang saya area bahu macam senget sikit dia ada suruh x-ray kalau nak kepastian tapi belum sempat buat x-ray lagi dah tahu mengandung. Nanti akan ada effect apa apa tak semasa dan selepas bersalin ?

Baiklah, terima kasih doktor atas penerangan.

Salam doc....sy mngandung 34weeks...sy disahkan doc mghidap kerenggangan tulang pelvik...stiap mlm skit smpai kdg2 x boleh nk angkat kaki...nk berjln pun susah...ada x kaedah utk mngurangkan kesakitan...kerana doc hnya bekalkan sy ubt tramadol dn pcm utk mgurangkan ksakitan stiap kli msk wad...dan adakah sy mampu bersalin normal atau cezer sperti yg disarankan oleh doc...ini kerana doc memberitahu bsr kmgkinan risiko nya selepas bersalin ada yg lagsung x boleh berjalan...mohon pandagan dri doc...

Hi Puan, Untuk masalah keregangan tulang pelvik, saya sangat sarankan untuk puan dapatkan surat rujukan daripada Dr puan untuk dapatkan rawatan selanjutnya di bahagian fisioterapi. Di bahagian ini puan akan diberikan rawatan untuk kurangkan kesakitan melalui teknik manual terapi, senaman kekuatan dan puan juga akan diajar beberapa senaman yang boleh dilakukan di rumah.

VIP Member

Salam.. sy da 37w+1d.. bukaan 1cm since 10/3/20 till now.. and da 3hari da warded kt hosp.. anak 1st and 2nd mudah je bsalin.. tp yg kali nie lambat sgt rasanye.. apa yg perlu sy buat utk pcepatkan bukaan rahim tuu.? Doct ada bgtau yg serviks sy masih tggi/tebal lg.. harap puan boleh bantu sy.. 😭 da xlarat nk dok hosp lama².. asyik tgok bby org je.. bby kite xkua² lg.. sdeyh😭😭

VIP Member

Assalam Doctor Sy ada PID. L5 S1 Sekarang sy 16w Bila sy tidur lebih selesa mengiring ke kiri atau ke kanan. Tapi bila nk terlentangkan badan, akan rasa movement pada tulang belakang. Dan berbunyi. Sy dah letak bantal utk support kaki, perut dan juga pinggang. Ada cara lain ke utk sy kekal kuat? Sebelum tidur dan bangun sy akan buat cat and camel movement .

Assalammualaikum Dr..sy pregnant 23w..sy trasa sakit sgt pinggul sblah kiri bila sy baring..bila mengiring kiri atau kanan akn terasa mcm ngilu tulang pinggul ni..kdg2 disebab ini sy jd xboleh tidur mĺm..perkara ni sy mula terasa dr awal 7w lg...normal ke? Sbb bile suami urut mcm ada kurang sakit ni sikit.. tp sekejap je la..pastu trasa sakit balik..

Assalamualaikum doktor, Sy ada 2 soalan nak tanya doktor 1) Kalau waktu datang bulan boleh ke ambil folic acid? Atau pun kena berhenti dulu? 2) Normal ke lepas keguguran, tiap kali nak datang period mesti akan rasa menyucuk2 dekat bahagian rahim? Dah 4 kali period lepas keguguran, 4kali saya rasa mcm tu. Minta penjelasan doktor, terima kasih doktor.

Okay tq sangat sebab tolong jawab