38 Các câu trả lời

VIP Member

Ni pengalaman bunting pelanduk saya masa hamil haritu. Awal awal mmg gelabah habis sebab ingat gugur ke apa. Kena masa minggu ke 13, nak mandi masatu.. sekali nampak spotting dekat seluar dalam saya terus terdiam. Saya call mak saya dia kata tengok esok pagi macam mana. Then esok pagi pun sama ada spotting jugak tapi sikit. Saya terus tak pikir panjang saya ajak suami pergi hospital. bagitau doc semua benda dia kata mungkin bunting pelanduk. so dia bagi ubat dan pesan suruh banyakkan rehat. Alhamdullilah semua ok je until now.

ya...sya pun nak share psl sya bunting pelamin....NIE mengandung kali kedua..sebab masa mengandung anak pertama memang x pernah terjadi... mengandung kali kedua NIE terjadi dekat..sya..Sya punya LA semangat.. nak pi bukak buku pink.. terkejut LA jugak...lepas..tu..Sya pi check dua kali KK..pun pi hospital pun pi... semua depa cek ambik upt pun positif... ambik drh pun positif..scan pun nampak.... hrp2..x jadi apa2 LA kandungan sya..sebab baru 15weeks..tapi LA dah nak masuk ke 4bln.trimester kedua...

Sis saya ada terbaca pasal ni dekat google.. ni saya copy dekat sini ya.. Apakah dimaksudkan dengan Bunting Pelanduk? Bunting pelanduk atau bunting harimau adalah istilah yang membawa maksud yang sama. Istilah ini mungkin lebih popular dikalangan orang melayu namun tidak semua orang tahu. Seseorang itu dikatakan bunting pelanduk atau bunting harimau apabila mengalami situasi dimana keluarnya darah yang dikatakan haid ketika mengandung. Jangan risau, ia tak bahaya.

Betul2

sy pun baru tau ada istilah bunting pelanduk ni itupun lps period sy delay 6 hari. Risau dah ingatkan mengandung ke apa tapi hari yg ke 7 darah start keluar warna merah cerah dan cair tp klm kuantiti sikit..hairan jugak sbb selama ni period mana pernah keluar mcm tu..hari seterusnya pulak baru krluar darah banyak mcm darah period biasa tp ada ketul2..ingatkan hamil pelanduk ke apa tp bila cek upt negetif pula..harmon tak seimbang dan stress kot sebab sy baru kematian abg.

Penah la jdi dr week 7 smpai week 15@16.siap masuk wad lg, scan berkali memang xda apa. Last masa week 14 pergi scan dkat swasta, situ doc perasan ada darah beku dkt uri & kedudukan uri yg rendah.. so tu bleh jd salah satu punca bleeding. Apa yg perlu utk cegah, kerja berat memang kena stop terus, naik tangga pun tak boleh,bersama suami pun kena stop, jgn bg tekanan dkt perut sbb kdang kita buat apa2 ada jugak guna otot perut kan,Kena byk bed rest saja..

swasta ambik scan 2D dan bgtau dkat doctor yh scan tu ada bleeding/spotting.. caj scan saja dlm rm80 klau tak silap.. lama dah 🤭

wslm.. sy penah kena sis masa awl prgnnt dulu.. 5weeks mcm tu keluar drh warna pink yg cair sgt tp tak byk, dlm saiz 10sen mcm tu selama seminggu.. n hari last keluar tu tros warna merah n sebesar saiz 50sen.. sy gelabah dah masa tu sbb tiba2 warna merah tp bila scan next appoinmnt tu alhmdulillah dah nmpk jntung baby n skrg sy dah nak masuk 4 bulan.. cuma kes sis ni berketul sy tak psti pulak, mcm bahaya jugak tu.. semoga semuanya baik2 je utk sis..

Ooo itu ke maksudnya bunting pelanduk.. Pendarahan masa awal preggy ea.. Mksdnya saya pernah alami lah. Dulu masa saya kena, sy x tau lagi yg sy preggy. Dtg pulak tepat2 pada hari kitaran haid sy yg seterusnya. Relax je sy cuti dr solat haha sampai la dah seminggu period saya tu sy rasa pelik sbb unusual, asyik coklat aje x mcm kebiasaan. Masa tu la baru tergerak hati nk cek upt sekali dh hamil 3 minggu 😁

Bunting pelanduk boleh terjadi sebab penat sis.. banyakkan berehat dan limitkan buat kerja berat, naik turun tangga. kalau spotting sket2 je should be ok inshaAllah cuma doc pun akan suruh banyakkan berehat. kalau berlanjutan better n amount bleeding nmpk unusual, rujuk doc semula coz maybe kemungkinan threatened miscarriage dan doc akan bg duphaston unt kuatkan rahim jika perlu. as for now, doa yang baik2 dan stay positive.

Bunting pelanduk boleh terjadi sebab penat sis.. banyakkan berehat dan limitkan buat kerja berat, naik turun tangga. kalau spotting sket2 je should be ok inshaAllah cuma doc pun akan suruh banyakkan berehat. kalau berlanjutan better n amount bleeding nmpk unusual, rujuk doc semula coz maybe kemungkinan threatened miscarriage dan doc akan bg duphaston unt kuatkan rahim jika perlu. as for now, doa yang baik2 dan stay positive.

Waalaikumussalam dik.. Akk ad pengalaman.. Ank akk no 3.. Mule tu mmg trun drh.. Ms 4 bln x silap.. Cek hospital diagnos threatend misscarriage... Pastu on off sllu je ad spotting.. Kdg fresh blood kdg drh koko gtu.. Tp kebanyakan fresh blood lah.. Tp x bnyk pon.. Ta dmpai sesudu.. All the way until akk bersalin.. Alhamdulillah baby sihat dh bsr pin skrg ha.. Dh 15 tahun.. Hehe.. Tp baby kecik..

Tp semua dh ok kan...?jaga diri n kandungan tu ye.. Kalau dh bunting pelanduk ni.. Wad mcm umah ke dua kite la.. 😅😅😅.. Mcm akk dlu 3 4 kali jgk lah admit ward... Hehehehe

Câu hỏi liên quan