49 Các câu trả lời

Sabar la awak. Saya ni pegnant dari awal mgandung sampai nk bersalin muntah muntah 😅. Saya cume pikir xpela kalau time mgandung ni payah sikit rasa tapi mudahkan la urusan bersalin nanti dan mudahkan la jaga anak anak nanti. Ramai jugak cakap payah masa mgandung insyallah nanti bersalin dipermudahkan. Doa yang baik baik je. Btw 3 kali pegnant 3 kali tu asyik check in hospital. Alhamdullilah mmg bersalin tu mudah sangat. Cuba makan tembikai/ atau coklat utk mual Pedih hulu hati/gastrik ade ubat gastrik utk org pregnant. Ni ubat mmg saya dapat bile chek in hospital. Atau makan yogurt. Muntah darah tu normal bila kerap muntah automatik tekak akan luka. Jadinya lagi kerap muntah luka la tekak tu. Try la makan ubat tahan muntah(ni ubat x lut dengan saya) jadi muntah berdarah is normal utk saya. Hilang selera makan minum air yang banyak. X dpt minum air masak beli fresh orange yang pure. Bukan yang peel fresh tapi fresh from buah orange. Kadang fresh orange ni bagus utk kurangkan mual tu. And coklat utk saya buang mual tu. X dpt makan nasi ganti other karbohidrat mcm roti/mee- saya mkan roti je mampu yang boleh telan. Yang lain semua ke toilet balik 😅

samalah, saya mula2 tahu mengandung terus auto rasa lemas2 badan, rasa pedih ulu hati yang tak boleh bawa bincang (sampai pegi klinik swasta untuk dapatkan ubat tapi tak berkesan juga), rasa nak baring saja sepanjang masa, rasa malas sangat,kepala berat, auto muntah lepas makan, naik kereta pun muntah, pernah pergi beli barang dekat supermarket rasa nak termuntah sangat, terus berlari masuk kereta dan muntah dalam plastik, lepas tu memilih makanan. Paling xsuka makan benda yang berkari. Padahal waktu tak mengandung kari lah makanan kegemaran. selama dua bulan tak makan nasi, berat pun drop. Alhamdulillah masuk 2nd trimester alahan beransur hilang, makan pun tak memilih dan selera pun semakin bertambah. Berat naik 2kg+ sebulan tapi HB pula drop tiba2 dari 11.8 ke 10.4 saja sekarang. Now nak masuk week 23 dah, tengah struggle naikkan HB semula. Bila saya cek up, Nurse nak HB yang naik bukan berat badan. 🤣 Apapun, Good luck momy to be.. semoga anda kuat hadapi alahan mengandung ni, semoga dipermudahkan segala urusan.. we can do it!💪💪

VIP Member

Sabar ye awk...xlme dh..lg 2-3 mgu ilang laa tu, insya'Allah..sy pregnant 3 kali ank2 llki sblum ni,xprnh ad alahan..cuma xleh bau tumis bawang n ad laa mnde2 lain sikit..tp kali ni punya pregnancy,3bulan stengah alahan..lngsung xboleh mkn..tp yg untung nye sy xprnh muntah..cuma mual2,pening..masuk 3bulan sy cuma mkn nasi putih pns dgn telur mata n ikan bilis goreng..xde kuah sbb xboleh telan kalo nasi tu berkuah..sbb xprnh alahan sblum ni,nk tamatkan trimester pertama tu Allah je yg tahu seksa nya..nasib still boleh gagahkan diri utk masak utk ank2 yg lain..mgkin sbb bwk girl kali ni..tu yg mnja🤭..ape2 pn,mmg alahan pregnant,xde ubat..bertahan je laa yg boleh buat..

Sy alah teruk. Tapi scan boy 😂

Kita bawak bersabar and bertenang tau haha, saya masuk 5weeks dah takleh nak telan air putih langsung, apa jenis makan selain biskut kraker tu aje boleh telan. Hari ii kena minum air berwarna ada rasa sikit manis ii, kalau tak macam nak meninggal sebab badan takde tenaga 🥺Makanan pedas memang tak makan dari awal alahan sampai la alahan stop masa nak masuk 5 bulan gitu sebab dah tahu akan muntah. Kalau muntah tu at least takde la sakit sebab muntah pedas sakit tekak woo😂Walaupun perit, alhamdulilah bersyukur sebab dapat rasa pengalaman alahan semasa mengandung ni 🤍Apa apa pun jaga diri baik ii ya Puan😚

terima kasih awak 🥰

saya empat2 anak alahan teruk..masa anak kedua pakej alahan n sakit kulit teruk..masa tu mmg ngis jela..pastu 2 tahun kemudian eh rasa nak anak lagi..haha. lupa dh penderitaan tu..Kali ni yg keempat pun teruk sgt..biasa 4w sampai 20w tu tempoh alahan yg Paling teruk..dlm tempoh tu mmg dlm bilik je xpnah keluar rumah..skg dh 8 bulan pun Masih alahan n kurang slera makan tp better la sebab Xd migraine dh..syukur. Kali ni memang nekad anak last..rasanya la😆 nak kurangkan alahan tu mmg xla kot .cuma kena makan la sikit..ikut yg kita boleh telan..sy makan Samyang je..tp skg tgk maggi tak lalu dh.

Sy alahan terok jugak sis. Skrg bdn sy smua jd gatal.mcm x mandi la pulak haha

sabar eh sis.. sye nk masuk 21w ni baru okey tp still ad mual2 loya pening tp bertambah la dgn sakit pinggang sebab perut nak membesar😂 sye masa awal preggy pun alahan teruk sgt,sampai masuk hospital..8 botol air masuk ha.. kali kdua masuk hospital 6 botol air...huu dahsyat... dgn HB low..berat turun mendadak dari 71kg-63kg... huhu sabar jelah.. nurse pun pesan suh sabar and kuat sbb nak jadi seorang ibu🤭 kalau x bole makan nasi,cuba makan buah..beli air glukosa kt farmasi,perisa ribena sedap😋

sama la sy sis... dr 4w trok sampai cek in hospital..drip air... tulang blkang sakit xyah ckp... ni 1st baby... nsi.. ayam.. ikan.. daging.... susu.. soya.. aduhai.. semua tolak kalau mkn... berat bdan.. stiap ari turun.. risau...ada yg ckp smpai 4 bln.. ade ckp sampai 5 bln... seram je byi.. tp.. xpe la.. emmm... smoga kita yg bjuang ni dkurnia kn kkuatan demi ank2 kita... emm... pd mommies yg bpengalaman... apa ptt sy mkn utk ganti mknan yg x dpt mkn tu..?

saya faham sgt2 sis, saya blh relate sebab saya sendiri sampai 5 months lebih msih muntah2. 4 bulan pertama hampir setiap hari muntah plg kurang 2 kali sehari lepas makan benda berminyak dan bersantan... saya selalu lapar tapi cepat muntah kan balik makanan yg baru makan.. hari2 cirit-birit, hari2 pening kembung perut, makin masuk trimester kedua makin sakit pinggang, asyik2 nak kencing dan hb mmg low smpai masuk 1 beg darah dgn drip waktu 19w.

sy pun alahan muntah² 4 bulan pertama. setiap kali bau air , bawang, perfume, deodorant suami, akan muntah walaupun hakikatnya orang lain xde bau pape pun. 😅 sy cuma pilih makanan yg kurangkan rasa perit masa muntah je sbb mmg xtau dh mcm mana nak control. bnyak makan buah yg berair bnyak mcm tembikai, oren, makan yg simple² mcm orang pantang tu bagi cepat sikit perut ni hadam sbelum dia muntah balik. 😂 dan makan sikit² tpi kerap.

TapFluencer

Samalah Sy pun . Bkn alahan tp sy susah nk hadam makanan. Kembung perut pedih ulu hati. Kdg2 lepas makan, makanan tu masih ada kat tekak smpai rsa loya tekak ni. Skrg dh 6weeks dh start mual2 tekak tk boleh bau tumis lgsung jd mmg sy tk masak lgsung . Tgok org masak pun rasa nk muntah . Syukur lah dpt rasa nikmat ni tak lama pun InshaaAllah

Kan . Serba salah. Makan sikit lapar makan byk sangkut kat tekak 🥲