22 Các câu trả lời

Allah, ada yg bergaduh pulak kt komen ni 😅 sebab penanya soalan cuma nakkan jawapan, org yg reply pun mmg bagi jawapan jelah. tak boleh nak salahkan org sebab dosa ke, konon dunia terlalu moden ke, segala jenis alasan lah sebab apa? sbb mufti dah keluarkan kenyataan tentang ini. yg lebih arif dlm agama dah tetapkan, kita ikut jelah walaupun tahu dr sudut agama berzina sebelum kahwin tu mmg berdoaa. also kita tak boleh terlalu confident yg kita tak akan buat silap yg sama, kalau benda nk jadi tu jadi juga. kita diuji dlm pelbagai cara, tinggi mana amalan pun tak menjanjikan bersih zina / bersih dari dosa. ikutkan mufti boleh berbinkan/bintikan nama suami atas syarat-syarat tertentu sahaja. untuk kes penanya soalan, unless dia dah berkahwin dgn suami lebih awal, dan anak dilahirkan dlm tempoh 6 bulan ke atas selepas kahwin (betulkan klu sy silap) jd boleh dibin/bintikan nama suami. kurang dr tempoh tu dah tak boleh, nak menipu nak jugak bin/binti nama suami tu nanti effect nasab ye. tapi even dah bin/bintikan nama suami pun, tetap dikira anak luar nikah juga tk silap sy. kalau urusan berkahwin tk boleh walikan si ayah.

itulah jadi gaduh pulakk 😅 bukan ke kita ni patutnya tolong selesaikan masalah bukannya cakap mcm tuu . kecik hati org tu bila baca tauu dia mungkin dh sedar salah silap dia and sy rasa awak tkperlu kot nk kritik kehidupan dia takut2 nanti jadi masa depan anak2 awak pulakk 🤭 sy rasa awak fham kot emosi org perempuan masa mengandung mcm mana , dia terlalu sensetif dan mudah jd stress lgi2 bila dia bce komen awak mcm tuu . 😅

Ikot undang undang dunia bawah 12 minggu ke berapa minggu boleh berbintikan lelaki tu, ikot undang undang islam, haram. Bersama sebelum nikah hukumnya haram and zina. Dosa pertama done, jgn tambah kan dosa utk kemudian semata mata nk tutup aib dunia. X paham betul la kenape this kind of question keep appear and keep saying can can. Kalau dah islam tu tlg laa pikir kan dosa pahala tu. Kalau bukan islam tu mmg dah tahu x kenal dosa pahala. I have kids, and this the most scary part if happen to my kids and i pray not to be happen but incase its happen, i would not allow berbinkan lelaki yang megandung kan anak perempuan tanpa nikah . Saya ni x dela alim sangat dlm agama tapi bab bab ni bende paling saya pantang betul.

Kalau bukan islam maybe dia tak tanya anak dia boleh bin atau binti 😅

Saya anak luarnikah n saya pernah tanya mak saya kenapa kakaksedara Saya dibintikan nama ayah die kenapa Saya kena binti Abdullah n mama cakap sebab die xnak tanggung dosa n nak dijadikan cerita Saya jugaa ada seorang anak luarnikah n saya memang xbintikan nama ayahny walaupun bolee sebabnya anak tuu anak luarnikah n saya pilih untuk bintikan Abdullah.Bagi Saya biar kita malu dekat Dunia yang penting akan datang xtimbul isu nasab sebab Bin/Binti nie bukan mainan nak2 kalau anak perempuan.Jadi harap sis bolee bertanya pada yang lebih pakar ye.Moga dipermudahkan 🥰

aah alhamdulillah bersyukur sebab dibesarkan dengan baik & dari kecik pun memang mak da bagitahu yang saya nie anak luarnikah n terangkan sedikit sebanyak tentang kekurangan anak luarnikah nie jadi xterasa apa sangat 🙂

Elok rujuk pejabat agama berdekatan. Tp tu lah... sedih tgk byk sgt soalan mcm ni sejak dua menjak ni, sebab PKP berderu-deru soalan lebih kurang ni. masa buat tk ingat semua benda, dah terjadi mcm ni baru lah nk risau boleh bin/bintikan nama bakal suami / ayah ke tak. Ikutkan dlm islam, walaupun mmg anak tu dr benih si suami tp hasil luar nikah pun, kena bin/bintikan nama Allah, plg common Abdullah lah.

sebab mufti pun dah keluarkan kenyataan boleh berbinkan nama suami tp ada syarat-syarat tertentu. cuma org jawab boleh sbb penanya soalan nakkan jawapan, jadi org pun bagi lah jawapan. biasalah manusia, masa buat tk fikir panjang, tk fikir pahala dosa. bila benda dah jadi, barulah sedar apa yg dibuat tu salah. tp tk boleh la kita nk kecam sbb kita pun tk sempurna kan. kalau empunya soalan dan bakal suami mmg dh taubat dan berniat utk besarkan anak tu dgn elok, alhamdulillah. sekurangnya terbela juga nasib si anak. sbb byk lagi kes sudah lah dikecam, yg lelaki pula lepas tangan tak peduli dah sbb bukan dia yg mengandung. sudahnya dibuang pula anak tu.

x boleh berbinkan ayahnya mengikut islam. ada hikmah nya kenapa islam melarang utk berbinkan ayah utk seorang anak luar nikah. demi menjaga keturunan. takpelah adik, kamu teruskan sahaja bernikah, tp x perlu berbinkan bapanya. jagalah anak tersebut sebaik mungkin. sy doakan kamu dipermudahkan segala urusan

tak blh sis.saya ada pengalaman sebagai mualaf.preggy sblum kwin msa tu ank sulung dh msuk 4 bln lbih..kalo rsa tkut nanti kemudian hri ank rsa terpinggir sbb nama tidak dpt di bin @ binti nama ayah seperti adik beradik,blhlh letak nama bapa di blkg nama ank tanpa bin atau binti..tpi insyallah nanti ank dh bsar kita jelaskn

seeloknyaa jangan lah di bin kan nama bapa nya , sebab menjaga keturunan . takpelahh sis , tak di bin kan ayah nya pun takpe . janji sis dgn bakal suami tu nak jaga ank tu baik , dan bertaubatlah ye sis . semoga keturunan kota semua dilindungi allah . amin

Sama lah kite , sy tgh kandungkan anak tak sah taraf juga tapi family tak bagi kawin sbb haritu bincang dgn family laki tu pon baru tau dia penagih and skrg dekat lokap tapi sy fhm kenapa family buat mcmtu , emak ada ckp dia takkan lepaskan anak dia dekat tgn org mcmtu 🙂 alhamdulilah family terima sy , emak pon tak sabar nak dapat cucu lagi brp hari je ni 🥺

VIP Member

Hi group ni especially untuk case aln. Ramai dalam tu pernah / tengah hadap case yang sama. I admin. Pape boleh tanya dalam group, senang sikit for you to get informations kan. https://chat.whatsapp.com/I1jvlgQa5Op9ZVTudWs5Ej

Hai macam mana nak join group . saya try masuk link yang awak bagi tuh tak boleh pun

Ikut law jpn malaysia, kalau tarikh bersalin kurang 6bulan dari tarikh nikah tak boleh bin kan ayah. Tp kalau tarikh nikah lebih 6bulan in sha Allah boleh.

rujuk ni: https://community.theasianparent.com/q/doakan-saya-bersalin-tepat-atau-lebih-dari-jangka-ye-semua-saya-kahwin-l/3354211?d=android&ct=q&share=true

Câu hỏi liên quan