22 Các câu trả lời

sy pun alahan truk sgt. dri awal pregnant smpai bersalin.. mmg lembik sgt sbb asyik muntah.. mkn mmg x lalu lagi lagi sy alahan nasi.. mmg x mkn nasi lansung. sy smpai msuk hosp 4 kali lah sbb alahan teruk. mmg hosp akan drip ubat tahan muntah.. mmg elok lah.. x rasa mual sgt.. tapi kluar ja hosp mmh jadi balik alahan trukkkk! jadi apa yg sy buat.. bangun pagi sy akan bancuh protein berry amway + susu dulu.. tgh hari sy akan ratah lauk.. biasa mak sy akan masak singgang ikan. dia akan buat masam masam.. mmg elok sbb klu asyik muntah ni lawan dia makanan masam. elakkan makan asam asam ni.. nnti baby lahir kuning truk. mlm pulak sy bancuh milo + oat ataupun nestum cicah biskut oat.. sy buat ni selama 9 bulan 😂 kurus? ye sy jadi kurus sgt.. dari berat 78 trun ke 60 🤣🤣🤣 bgi sy mcm xdelah truk sgt diet sy sbb bgi sy asalkan HB sy elok and darah sy okayh.. cukup dah 🤣🤣 skang sy dah bersalin.. baby pon dah 26 hari.. huhuhu oh satu lagi banyakkan mkn buah yg ada bnyak air mcm tembikai supaya kekal ada air dlm badan. tgh hari mmg sy akan cari buah sbb pns kan.. jadi dlm peti sejuk sy mmg kne ada buahhhh.

Allah .. trrima kasihh sgt2 . Sy pon dh msuk hspt smpai 2 kali . Ni dh kluar hsptl tmbh truk plaa . Dlm hsptl elok plaa .. sy cuba ikut tips nii .. insyaAllah trima kasihh byk2

Mungkin puan bole try minta ubat tahan muntah dri doctor. Dlu sy makan ubat tu, xde la hilang 100% tapi agak membantu juga dlm mngurangkan rasa loya. Puan cuba kenalpasti apa bauan yg buat lagi loya dan elak dri cium bau tu.. muntah tu mmg akan muntah tapi kita usaha ikhtiar utk kurangkan faktor2 sampingan pencetus muntah. makan sikit2 tapi kerap2 puan.. cuba makan folic acid/iberet/ zincofer dgn air oren sunquick yg dibancuh suam. Tapi kalau makan ubat guna air masak tak trigger muntah tu x apa.. teruskan guna air masak.. ehhh, dah macam doctor pulak saya ni 😅 sorry ya .. sharing based on my experience sbb masa preggy dulu pun saya alahan teruk jugak sampai trpaksa berhenti kerja.

Sy pun baru decide nak letak notis berhenti kerja sbb alahan pengsan nak jadi sawan,

Saya start 5weeks+ dah lembik. loya loya pening2. Masih belum start muntah2. Ni pun dah perit. Apatah lagi kalau dah start muntah. Semoga kita semua sabar & kuat di fasa nii😂 Skrg saya 6weeks. Saya tak boleh tengok nasi & lauk2 lagi lagi yang berkuah2😂 Saya pun masih mencari cara mcm mana nak kurangkan loya. Sebab dia ada masa masa dia. Saya tengah kaji badan sendiri skrg haha. sebelum 5weeks saya lalu makan apa saja, nasi ayam hari hari pun boleh. skrg ni bau sup nasi ayam pun tak boleh😆😆 Saja cuba makan roti, susu, dan benda benda ringan yg saya boleh makan. Lapar tu lapar, perut pedih. tapi tak lalu kann🥺

Hyperemesis gravidarum. Saya pun macam tu masuk hospital 3 kali tu tak termasuk pergi klinik kena drip lagi haih. Saya honestly tak ada tips sebab saya sampai sekarang (27weeks) masih rasa loya tapi tak seteruk dulu masa first 5 months of pregnancy. Sampai doctor cakap makan je apa apa tak payah fikir pantang larang sebab saya tak boleh makan minum langsung dia sampai suggest minum coke la 😂 Saya hanya selera makan mash potato kfc. Kena yang dari kfc sahaja yang lain tak boleh. Tu pun saya try and error sampai dapat benda yang saya boleh telan and tak keluarkan balik. And i hope you will find that one food soon.

saya pon 10 minggu dah. tp alhamdulillah. alah sy tak teruk. cuma kadang2 rasa teruk. muntah , xdak selera mkn. tp mcm mna kena mkn cukup time. pagi , tghri dan ptg sy akan mkn nasi walaupun sedikit. just nasi putih dan ikan goreng je boleh mkn. yg lain xboleh terima tekak. . tp angin sy teruk. mkn bnda lain akan kuar balik. tp boleh hidup normal dan g keja mcm biasa. esok nk buka buku pink. hrp semua baik2.

Pregnant kali ni saya pun alahan terpaling teruk. Makan apa je muntah. Ubat muntah doc bagi ada time membantu, tapi bila datang bau masakan je terus 🤮🤮🤮🤮 Makan vit dengan air oren membantu juga untuk kurang kan rasa mual tu. Alahan memang tiada ubat. Apepun mummy kena kuat dan cuba makan walaupun sikit ye.. Bertahan lah. Semoga masuk trimester 2 segala alahan berakhir..

Memg kena sabar byk. Kena cuba sendiri apa makanan yg awak boleh terima. Mcm sy, makan dekat rumah mesti muntah. Kena makan kt kedai tu pun memilih juga Walaupun loya tp kurang muntah berbanding makan dekat rumah Buah2 selalunya tak mual. Like oren, tembikai, naga Sy makan buah ok. Tapi klu awak memg terlampau teruk pg hosp ya Boleh masuk wad klu da teruk sgt tau

Sy bru kluar hsptal sb alahan truk . Sy cuba mkn bubur still muntah .. trima kasihh 🥹

Tips sya saya mnum air limau kalau tk suka suam, leh buat yg ais. Ambil portion sikit, jangan bnyak. Sy dulu kalau makan je muntah balik, now sy makan sikit2 mcm half dr makanan biasanya. Dh ok. Sbb biasa makan bnyk akan muntah balik. Dan sy elak dari pergi dapur, sy tkleh bau dapur or org masak nanti muntah. Kdg bau suami pon sy muntah. 😅 .

Xde tips.. layankan aje dgn penuh sabar.. and sis kne tgk symptom sis tu alahan sb ape.. contoh kalau xleh mkn nasi, then mkn bnde2 lain mcm roti ke biskut xsmatinye kne mkn nasi.. xpn kalau perasan lepas mkn ubat pagi2 terus muntah.. then try mkn kyg2 dlu lepas 2 jam bru mkn ubat.. cmtu.. sis kne try n error alahan sis tu dr mane..

memang mcmtu awak. sy alahan start 6week langsung x boleh makan apapun, hanya makan biskut shja. masuk 14week dh boleh makan sikit-sikit now dah 16week masih lg muntah klu lepas makan, berat badan sy sebelum pregnant 64kg now 56kg huhuhu but now sy kuatkan semangat utk makan sbb fikirkan baby dalam kandungan ja.