sekadar luahan

suami dalam fasa busy kerja. ada 17 18 jam kerja. balik pkul 11 lebih/12 lebih. bergantung pada keadaan.. esok pkul 6 lebih nk bangun g kerja sbb tmpt kerja pon tak dekat jugak dri rumah. so malam mmg sy yg tidurkan anak. suami balik sy biarkan dia rehat.suami mmg ada membantu. tp nampak laa raut muka dia penat kerja.. anak brjaga sejam stengh mesti nk nyusu. dan dgn demam tempoh hari. smpailah harini. sy xdpt nk masak ke apa sbb anak meragam demam selsema hingus meleleh. anak 7 bulan lebih. nk prhatian lebih. entah la. smpai sy rasa tunggu bdn sy k.o masuk hospital jela kot bru dpt rehat. suami kerja qc engineer. ksian jugak dkt dia penat. sy duduk rumah sorg. takde kawan .smua jauh2 dan ada khidupan sendiri. mak ayah jauh. nk jalan,anak pulak mragam kalau sy drive dia xboleh duduk diam dkt carseat. kalau diam pon dia tidur/skejap je. xkn nk brhenti tepi highway semata nk tenangkan dia. lesen sy dah mati bulan 11 tak tahu bila ada masa nk pergi renew. entah la. dgn suami takde cuti. sbb kerja dia kalau rilex rilex betul. kalau busy mmg betul2 busy. xtahu mcm mana ibu2 yg anak ramai handle bila emosi situasi mcm ni. sy yg anak sorg pon entah la. bukan sy merungut ke apa. cuma kadang2 trdetik rasa lelah tu😔 dah 7 bulan lebih ikut usia bby sy tak drive sana sini. jalan sendiri. dgn bdn sakit2. kalau org kata kerja lagi penat. bg sy duduk rumah lagi2 penat. sy pon pernah bkerja sbelum mngandung. brhenti sbb alahan teruk . ni sy akan jaga baby smpailah umur 2 tahun sbelum hntar taska dan sy start bkerja balik. bukan merungut. sy hargai moment ni. cuma kadang tu sambil2 berus jamban rasa sebak tiba2..

13 Các câu trả lời

Bg pengalaman saya, sy pun start bekerja masa tu dpt offer bila baby sy 1 tahun 4 bulan, mmg sgt2 penat bila kita bekerja dan juga ada anak waktu tu. Just enjoy moment nie ( time awak x bekerja lg ) bersama dgn anak. Nnt bila awak dah start bekerja, mmg akan rindu waktu bersama dgn dia. Sy x nafikan mmg duduk rumah lg penat dr bekerja, tp percayalah nnt awak dah bekerja lg double penat die n end up awak akan ada terfikir untuk berhenti keje. Tp mcm sy, anak dah 2 bulan sy dah drive terus ke rumah mak ayah di negeri sembilan dr selangor. Dah angkut anak ke sana sini berjalan jumpa kawan sini sana. Husband pun busy. Cuti x menentu. Kalau tgg husband nk ke sana sini, alamatnye mmg x kn dpt buat apa2 lah. Duduk terperuk saja dlm rumah also not good. Masa duduk rumah tu pernah juga terfikir rasa mcm diri nie maid pula x sempat nk rehat semua benda nk kena buat. Sy ambik keputusan sekali seminggu bawa baby keluar. Hanya berdua. Mula2 struggle juga asyik nangis saja dlm carseat, tp lama2 she's fine with that. N now working with kid, apa yg sy mampu buat hari2 sy buat, x mampu weekend baru buat. Just little advice for u, if u have money n time go out with ur little one. Go treat urself with nice food, coffee n cakes. Go enjoy urself shopping with ur kid. Jgn takut untuk keluar bila ada anak nie. Awak kena ajar anak untuk soothe kn diri die sendiri juga. Biar die biasa duduk dlm car seat. Nnt awak nk keje nk hantar die ke taska, die kena juga duduk dlm car seat tu kan. Ambik peluang sekarang untuk bg anak explore sekeliling die juga. All the best for u. U r not alone facing all this problems. All mommies out there I am very sure they face the same problem. Keep strong okay💪

duduk terperuk dlm rumah mmg boleh mental. ni jujur ckp kalau org yg suka keluar. sy yg jenis ddk rumah ni pun seminggu sekali mesti nk gi mall/taman mana2 walaupun tak beli apa2. keluarlh sis ambil masa. gi pej pos renew lesen tu tak sampai sejam. at least keluar juga walaupun sekejap & dekat2. kecuali sis tak pandai bawak manual lah tu mmg takleh buat apa😅 tp sebenarnya kereta manual lg jimat minyak tp takpelah takde hal pasal tu. skrg ni sis kena ambil masa, ambil angin. mungkin baby kuat meragam sbb terperuk juga dlm rumah.

sis sama mcm saya skrng saya balik uamh mk saya sbb saya bru hbs pantang ..yg syaa pulak x thu lah emosi ke apa nanti nk uruskn anak sorang2 kne lah kuatkan diri ..suami saya memng banyak bantu tpi smjk ade ank saya x rse pon dia hargai saya ke apa kdng ckp lepass saya sampai rse nk duduk je umah mk syaa ..kalau boleh sush mcm mnq saya jaga ank xnkk pergi umah mak mentuaa kalau boleh buat sdri ..kdng saya ni cpt trse gn suami ..sbb saya suri rumah saya bru ade ank 2 bulan saya kdng2 rse pnt hri2 doaa supaya kuat mcm orng lain x mntk banyak ckuplah suami hargai ke apaa tu jee ..sya xnk nanti x smpt masak dia kata duduk umah x buat apaa ..malas ..tadi saya trse gn diaa .saya ckp kalau dia kayaa saya nk mntk sesuatu dia pon ckp nk apa ? saya pon ckp nk cincin ke bag ke kaalu ade duit ..dia boleh ckp brng anak susu pamprss pakai duit syaa ke ? saya thu lah pakai duit diaa mentang2 saya suri rumah xde duit ckp cm tu sampai saya rse mcm dia tu x hargai dh lah bernk anak diaa ..saya bkn nk ckp apa cuma nk luah saya nk diaa hargai kalau ade pape jaga mulut jgn ckp menykitkn hti bini sbb bini ni jaga bby pnt dengan emosi sorang2 lain lah duduk umah fmli ..saya thu ade ank kne jimat saya bkn mntk hrnii dpt syaa ckp kalau ade rzki salah kee ..sbb saya mana pernh mntk pape ..sampai saya rse nk kejaa bawak anak tu g jauh biar saya sush sorng2

apa benda jenis laki mcmni? dah mmg la kena pakai duit ko. ko tu lakinyaaaa. kang dia mintak laki lain, ko pulak putih mata eh geram sungguh la jenis gini. sis ddk je la rumah mak tu. bior dia sorang2 baru tahu bila bini takde ko nak urus rumah cmne haa amek ko

lebih kurang la situasi kita. anak saya nak masuk 6 bulan. husband setiap sabtu pun kena kerja, bahagian quality jugak. kadang² klu mentua call suruh balik rumah dia hari ahad pun saya jadi malas sebab ahad tu je masa suami nak rehat and main dengan anak. baby pulak tido buai tengah hari. saya cakap kat suami tunggu la baby dah 10bulan ke atas ke kalau nak selalu balik rumah parents dia (sejam naik kereta dari rumah kitorang). bulan lepas saya mintak ngan husband nak balik kampung rumah family saya 2 minggu. alhamdulillah baru rasa ringan sikit emosi dan fikiran. takdela setiap hari jadi penunggu je kat rumah. baby pun ada ramai orang tolong tengokkan kat kampung. hilang kejap rasa stress saya. alhamdulillah baby saya mmg jenis tidur je kalau dia masuk kereta letak dlm carseat. Saya pun selalu jugak keluar gi rumah kawan² atau sedara time husband kerja. Sekarang ni baby makin berat, saya pulak yg dah tak larat klu asyik nak bawak dia keluar sorang². cuma kita je faham apa kita tengah rasa. tambah pulak kita mmg jenis suka berdikari dari sebelum kahwin dan ada anak. jom kita hugs. i feel you and definitely we are not alone.

Kita sama.. Bezanya saya takda kereta + tak drive kat negeri ni and husband pulak selalu kerja luar (uniform). Seminggu saya jaga anak sorang-sorang bila dia kena outstation. Ni next month nak pergi lagi seminggu. Baby saya 5 bulan sekarang ni. Semalam pun saya menangis dulu sebelum tidur sebab baby taknak tidur and rasa penat sangat 😢 everyday kitorang dalam rumah je. Nak turun jalan pun rasa tak ada hati. Letih gila. Ada satu hari husband tersalah cakap hari dia cuti = hari dia nak rehat. Padahal hari dia cuti tu la hari yang kita nak ajak keluar and jalan2. Penat dah duduk rumah mcm nak gila. Then dia cakap tu abang da bawak gi klinik, keluar la tu. Waktu tu saya dengar rasa geram sangat saya baling semua baju dlm bilik pakaian kami. Saya ignore dia terus. Baby pun sya jaga tak minta tolong dia. At last dia nak pujuk dia bawa saya gi bandar malam makan llao llao and jalan2 mall sebelum dia outstation seminggu. Baru dia cakap dia minta maaf sebab tak faham.. Dia akan cuba lagi belajar. Saya sayang anak. Tapi, Jujur saya cakap.. Taktahu mana manis jadi ibu ni.

manisnya jadi ibu ni bila kita fokus pada anak dan kita bukan pada sekeliling. bukan bermaksud abaikan suami tapi kena jaga diri dan perasaan kita dulu baru kita akan layan suami elok2. since husband jenis kerja outstation lama2 sy suggest 2-3 bulan sekali pergi bercuti instead of jalan2 mall semata2. jenis kerja yg selalu busy ni sy assume ada duitlah sbb bila masa tak ada duit selalunya ada jd pergi bercuti. 3h 2m pun ok dah tapi kerap. jd in between sebelum bercuti tu sis akan sibuk buat persiapan nk bercuti. dah balik nnt sibuk pula uruskan barang2 balik bercuti. at least sis rasa lah sibuk dan tak sunyi sgt

Memang penat jadi ibu dan isteri tp teruskan bersabar dan kuatkan diri. Nnti kita akan rindu moment ni. Sy dulu pun bekerja sbg frontliner sampai lepas bersalin anak first, sy berenti keje masa anak umur 6 bulan. Itu pun terpaksa buat keputusan yg susah demi anak. Sy jaga anak sebaik mungkin sampai la anak sy hembuskan nafas terakhir bulan jun 2021, umur 14 bulan. Sy x menyesal brenti keje semata2 sbb anak. Tp x puas jaga anak sbb rasa sekejap sangat

TapFluencer

Hi. Saya pernah rasa penat duduk rumah. Ya anak pun ada separation anxiety masa kecil. Sampai 1 tahun/ 1 tahun lebih anak akan jadi macam tu. Bila nak dekat 2 tahun okay je main dan bergaul dengan budak kecil yang lain. Memang kena banyak sabar. Banyak berdoa. Anak masa kecil ni la kita akan rindu moment dengan dia. Dah besar dah taknak peluk² sgt dah. Kita selalu doa moga terus kuat ya mommy

VIP Member

boleh diskus dgn husband bgitahu bnda betul. bgitahu betul2 jgn berkias. biar meleleh air mata pun xpa sbb bnda ni berkait dengan keadaan mental, nnti bila dh xtahan, semua jdi xkena, rehat mmg ibu2 perlukan. me time. kdg2 lelaki ni selagi x bagitahu selagi tu dia ingat xda apa2. nnti bila kita dh meletop, selamber je ckp dh x bgitahu mana nk tahu. semoga segalanya dipermudahkan.

smela husband sy sgt2 la bz kdg x balik pun rumah lagi2 bln ni kdg 3,4 hari x balik sbb keje ada op n sebagainya..kdg2 sy ter emosi bila jaga bby yg baru nk msuk sbln,pntg pun sendiri x cukup rehat kdg sy nangis jgk srg2 sbb pnt sgt🥲hari2 kdg merayu mntk dy blik tlg jaga ank sat tp Sian jgk sbb dy pun pnt kje tp terpaksa sbb emosi sy jd lagi pnt🥲

sis mcm da burnout.. suruh la hsband amek shari 2 offday.. klua sme2 or sis klua jln2 husband jge anak kejap.. sye pun bru ade anak kcik, memg huru hara jap la smentare nak biasakn dri nak pham ragam anak lg.. weekend sye hanta anak kt umah mak.. tp lme2 sye bwk skali klua jln.. ade mse dye tdo, ade mse dye bgn.. tp njoy la mse2 tu..

ya sis..mmg betul jaga ank sgt memenatkan, xsama dah dgn zaman xde anak..suami bz tu mmg dia betul2 penat la tu..bg saya,sy mesti kena cukup tdo n rehat..ada masa sy ignore masak2/kemas rumah/jemur kain just utk qada tdo..ank tdo,mak tdo..nak kuar tglkan ank dgn suami je mcm xsmpi hati,so sy pastikan sy cukup tdo je 😅

Câu hỏi liên quan