6 Các câu trả lời

Sama lah sis waktu dulu nb selalu buat gaya tak cukup susu, sy bf 40 minit.. kemudian 10 minit macam mencari lagi, nangis2 je tak berhenti. Pastu my mom asik cakap susu saya tak cukup suruh topup formula, padahal waktu tu both breast sy kalau pump dpt 3oz. And then saya pun topup formula then baby jadi senyap and banyak tidur, dari situ my mom asik cakap topup je formula tgk kan bila baby kenyang baby tido. But that was just beginning 😭😭 Kemudian saya banyak bergentung pd formula which is saya pikir saya mmg tak cukup susu, dgn formula baby boleh senyap, dengan formula baby boleh stop nangis buat gaya lapar, dengan formula baby senang tidur. Tetapi saya silap sbb saya selalu bergantung pada formula hingga kan anak saya nipple confuse and reject df. Kemudian sy terpaksa jd epmom saya bertahan sampai 7 bulan akhirnya susu kering sendiri sebab saya tak dpt commit dengan waktu pump. Baby saya high need mmg susah nak pump sambil uruskan dia. Nasihat saya, kalau boleh teruskan bf teruskan saja, sbb itu lah satu satunya cara boleh buat susu kita jadi banyak. Memang akan makan masa sehari atau minggu, but it really worth it tuk bf baby setiap satu jam. Cuma pastikan baby kencing n ada berak sepanjang hari, minimum 6 kali. So kalau nak taw, sis tukar je pampers 6 kali sehari tgk adr kencing tak, kalau setiap kali tukar tu ada kencing mmg dpt lahtu susu nye. Tu je dah jd tanda susu awak cukup, no need formula sis. Better stop formula awal² sbb susu sis tgh nak membanyak, nnt kalau dah 2-3 bulan tp masih depends on formula nanti susu drop, takut sis yg stress. Masa sy pantang dulu takde siapa yg bgtau sy bnde ni, semua buat sendiri n banyak ikut cakap mak lastw sy sendiri menyesal sbb tak bf je my baby 😭 Awal2 je macam tak cukup susu tapi lepas seminggu dua dah tak dah kalau keep on bf hmmm..

1.5oz tu dah cukup byk utk size perut baby awak yg baru berusia 12hari. kalau awak sumbat mmg baby akan hisap. baby tak pandai self soothing dear. dia cari comfort zone. lagi pon baby awak baru berusia 12hari kenal dunia. baby menangis bukan sebab nak susu sahaja dear. itu cara baby berkomunikasi dgn awak. kalau awak kerap ajar baby setiap kali nangis sumbat nipple nanti lama2 baby lebih kepada nk mengempeng. awak yg akan penat.

benar kata puan 😊

sama macam baby sya..skrng ni tngh pantang 28 hari... kdang tu stess jga dngn penat nya sakit pinggang lgi...dh bgi pacifer pn x jlan..baby nak jga mengempeng...cma siang je baby buat perangai mcm tu..klau mlam dia ok sikit..bngun bila nk susu je..

sis kna bnyak sabar ya tu nmanya cluster feeding.. sis bg ja susu bdan .. sebab sebijik mcm anak saya .. anak saya dh 4 bulan sekarang.. nnti lama lama dia akan ok sendirim. cluster feeding ni awal2 .. sis cuba google

susu badan tak apa bg kerap sbb newborn ni kerap berak kerap kencing nk membesar.. pacifier tggu dia betul2 mahir menyusu baru bg ya tidak takut dia niple confuse

Bby ni kdg2 dah kenyang bukan nak susu je. Kdg2 nak nyonyot tetek utk tido. Untuk comfort sebab baby rasa selesa skin to skin dengan ibu

saya bgi je puting tpi skrg dia dh setahun lebih dia dh puting lgi dh dia tolak sendiri

search pasal tdur baby