Stressnya 😭

Saya gdm. 2 minggu lepas berat turun sebab saya takut nak makan. Kena bebel. Dari nurse sampai pakar pemakanan bebel. Pakar pemakanan biasa lah bagi meal plan. Saya ikut meal plan tu dan harini kena bebel sebab berat naik mendadak pulak. BSP elok je cantik dan terkawal cuma berat pulak naik Doktor cakap dia nak saya ambil bacaan tekanan darah pulak 2 kali seminggu. Saya ni dahla PJJ dengan husband. Drive sana sini sorang. Kena pulak menapak kat klinik check bp. Dia takut saya ada tekanan darah tinggi walaupun dah beberapa kali datang KK tekanan darah saya memang cantik. Takde isu pun tekanan darah saya. Hb pun dapat pujian daripada nurses yang tengok saya. Macam-macam la. Dia cakap takut baby terlebih besar tapi KK ni dah lebih 4 bulan tak scan perut saya. Saya geram je nak bagitau doktor yang saya dah pergi klinik swasta dan doktor cakap baby saya normal ikut usia kandungan. Tapi saya malas nak bagitahu. Biar lah. Takut panjang cerita pulak. Kalau takut baby besar apa kata doktor tengok sendiri perkembangan baby dan bagitahu saya normal atau tak??? Kenapa nak stresskan saya sampai saya rasa takut nak makan. BSP saya pun normal sahaja. Saya sendiri yang ambik inisiatif korek tabung untuk scan baby sebab saya nak tahu perkembangan dia. Alhamdulillah klinik swasta sangat detailed. Saya dapat tahu ukuran kepala, perut, tulang peha lagi.. doktor pun cakap baby saya membesar dengan baik saya tak perlu risau apa-apa. Just jaga blood sugar je. Saya scan dengan KK masa buka buku pink sahaja. Ni dah 5 bulan tak scan lagi pun. Saya sendiri yang pergi swasta untuk tengok perkembangan baby saya. Saya dah stress kena pantang makan, lagi bertambah stress lepas pergi checkup.

19 Các câu trả lời

Kadang kan, cara penyampaian tu tak kena tau. Bagi diorang mungkin macam biasa je bebel nasihat, tapi penerimaan kita pulak lain. Saya pun pernah terasa. Untuk pengalaman first baby saya pun sama, dah ada gdm tapi berat naik berlebihan, memang kena check bp walaupun sebelum ni okay je. I guess itu adalah procedure yang ditetapkan. Tapi, saya boleh buat sendiri la, guna alat check tu (kalau ada), atau pergi mana mana farmasi, nurse @ doc tak wajibkan datang ke kk. Saya pun jarang scan di kk, tak ingat lah berapa kali, dan tak silap saya, scan ukuran kepala, perut dll yang awak mention tu namanya DETAIL SCAN, which is biasanya kk tak provide pun. Hanya scan biasa je di kk. Saya tahu pun dari doc in charge saya, dia sendiri yang suggest pergi swasta untuk buat detail scan, then lepastu just inform dia. Puan banyakkan bersabar, kuat semangat, dugaan masa pregnant ni, tapi bagi saya, supposedly doc pun kena main peranan penting especially for first mother. Banyak kali juga baca ibu2 kena ity ini. Takboleh nak expect kita tahu semua benda. And also, ibu2 pun kena bertanya. Kalau diaorang biadab/rude, report je. Kita ada hak untuk bertanya. Takecare puan.

Nk report kat mna tu ye puan?

hai momies,saya sarankan kalau ada scan kat luar,atau ada jumpa pakar lain ke diluar.kepilkan dlm buku pink sebenarnya DR kerajaan memang akan sangat berasa senang sebab ianya sangat membantu..keterbatasan masa,tenaga kerja Dan lain2 tak mencukupi untuk menampung rakyat kita..kita pun buka buku free checkup semua free..bila ada rezeki lebih kita mampu scan2 lain tu info je DR di KK berkenaan..Jika mereka tahu dan dpt kerjasama kita mereka pun tak akan membazir masa nak bebelkan kita..DR/misi dengan kita bukan sapa2 malah tiada kaitan darah daging nak bebel/sekolahkan kita..mereka hanya org luar yg Masih punya rasa tanggungjawab untuk membantu kita..untuk memudahkan urusan dan ketenangan sis sendiri bekerjasama je..apa info sis dpt dr swasta share je dgn KK..fikir saje yg baik2 ye sis demi anak Dan diri sendiri jangan stress nanti effect baby saya pun mommy gdm juga pun sma kena bebel,checkup 2mggu sekali..stress nak mkn apa pun kena pikir..anggap je mereka membebel syg

noor azlina : ye langsung takde sy pun. mujur buat dkt swsta utk detail scan + jantina tu..klau tunggu gomen hmm entah la.. mybe tmpt awk lain kot..sy mse 16w dh on ubat met+ insulin + ubat drh tinggi.. wktu 10w je scan pastu takde,sy pindah tmpt Bru scan biasa 2x saja..kata bby ok tu je..dgn x nmpk apa dkt dkt screen tu hahaha..diorg je yg phm..sy kena refer pakar pun sbb ad dermoid cyst kiri kanan ovari..tp hnya scan utk cyst.. detail scan mmg xde wak.. sy buat dkt swsta je..sy risau sbb bby first tunggu 3thun dgn mcm² mslh lgi..lepas sy bersalin Gdm sy hanya on ubt je... insulin dah tak payah hehehe

Hi mummy. Jgn stress2. Situasi kite lbh kurg same. Tp sy gdm since 13weeks on insulin 4kali sehari. Awl2 sy tak lapa sgt so sy boleh kontrol gula. Tp baby dah start 6 bulan skrg slalu lapa. Makan kontrol gdm rase lapa je. Hehe. Ade masa sy memg mkn byk tp sy hadkan mkn byk tu utk tgahari je. Mlm sy kurg balik. Tu cara sy kontrol la. Lg satu sy dah scan detail haritu sbb sy skrg appt direct hosp under doc pakar. San doc bgtau baby sy mungkin ada mslh perkembanagan tulang dan mungkin tak normal. Sy meraung bile dpt tau. Tp lame3 smpi skrg ni sy dah redha. Cuma kdg2 nangis jgk. Cuma bile kite nangis atau stress confirm darah tinggi akan naik. Hehe. Setiap kali syg nangis atau stress sy akn pk baby sy. Jd bile sy pk baby sy tak jd nangis. Sy nak baby happy je dlm tu dan sy nak pk baik2 je supaya dia lahir “sempurna”. Mummy kene be strong okay. Ape yg kite pk akan impact pd baby kite tau❤️

Saya pun gdm on dc. Dan berat saya pun naik mendadak bulan lepas and mmg doc suruh check bp setiap 3 hari, smpai next appointment & alhamdulillah appointment kali ni berat ok & tak perlu dah check bp. Bp sis boleh check kt farmasi je, free je. Saya check dkt BIG Pharmacy. Detailed scan mmg kene buat kt luar. Saya pun baru je scan baby balik dkt kk tadi after 2 bulan lebih kk tk scan. Sis kene sentiasa fikir positif je baby sihat. Saya jenis masuk telinga kanan keluar telinga kiri je. Yg penting kite tak stress and tahu limit pemakanan kite so that baby sihat. Rasa nak makan manis saya makan je. Hehe alhamdulillah bsp pun ok je tak pernah sangkut. Enjoy your pregnancy journey sis. Makan je apa nk makan but kena tahu limit k. Jangan stress2 sian baby.

saya pun kadang stress dan takut nak makan 🥲 sebab pernah terguris dengan kata2 nurse sebab berat terlebih naik sekilo.. saya ni x de gdm.. tapi berat cepat naik.. last check up haritu terlebih naik 300g takut betul sebab takut kena marah.. (sy dah tukar kk sebab pindah) nurse yg jaga kat kk sini x marah.. sebab saya punya total kenaikan berat badan tak sampai lagi 10kg (saya dah 34w time check up tu).. saya bgtau saya takut nak makan , Takut ternaik berat lebih.. nurse siap cakap lagi.. tak perlu takut nak makan.. sebab nanti akhir pregnancy dia akan kira total kenaikan berat badan.. lega bila dengar..♥️ moga dipermudahkan urusan puan

sy pn gdm on dc, n dah selamat bersalin secara czer. so far sepanjang sy pregnant berat xde naik banyak, wpn sy kdg xde jaga makan n bacaan bsp okay aje. start msk 3rd trimester bacaan bp sy jd tggi n kene warded. anggap la depa bebel tu utk kebaikan sis . kalau kk sy depa akan scan 20w, 28w n 36w. kk lain sy x sure. kdg scan tu just anggaran size je sis. mcm sy ikutkan doc plan induce, pg tu doc scan berat bby dlm 3.2kg, tp dsbbkn sy xmau amek risiko kena induce 2 3 kali, sy trs mntk czer, so baby keluar 3.5kg. jgn stress² sis, xbaik utk kesihatan diri. semoga terus kuat ye 💪

saya dah masuk 6 bulan, baru sekali je scan kat kk. banyak buat scan sendiri kat klinik swasta. doktor kk bising setiap kali checkup berat naik. tapi naik sekilo dua je. mana mungkin tak naik. tu pun dah makan catu tak makan ikut meal plan dia pun, kalau ikut memang lagi banyak laa naiknya dah 3 kali makan. sekarang ni malas nak ambik peduli, makan je apa nak makan janji tau baby besar ikut tumbesaran dia. hb pun okay, gdm takde. lain lain masuk telinga. kiri keluar telinga kanan. ignore jelaa malas nak mikir dah.

ramai juga ye stress pasal berat.xtau nk buat mcm mana dah.mkn dh cuba cover , tp jadi lapar pula😅sy hritu selang cek bp , next nk check dgn nurse mcm biasa tiba2 berat naik smpai sekilo dlm masa 4hri je.pdhal mkn mcm biasa, trus blur xtau kt mna slh nya.suami kata biasa la ada bby , + brat air ktumban lg😂lpas tau brat naik bnyak tu , sy jd stress.bkn stress sedih , jd stress nk mkn lg bnyk😅aduila mcm2 ye..

Sis terlalu sensitif mungkin? Maaf ya. Sy rasa sis mungkin just terlalu overthinking. Sy pun pernah overweight terlebih 500g berat tp ntah la sy x ambil port pun haha as long baby sihat, doktor pun kata ok. Nurse KK ni diorg cuma concern dgn kita je dan sgt ikut rules. Itu je. Kadang2 mereka marah ke bebel ke jgn ambil hati sgt. Sis tenang2 je kayh

Ya saya akui saya terlalu sensitif.

Sy bacaan gula tinggi ,kdang2 stres jugak , dah kawal gula tapi masih jugak tinggi , nak makan itu ini jadi susah kena kawal makan ,dah lah perut asyik nak makan ja ,kdang2 bagi kita stres jugak , yg pelik buat kat rumah bacaan gula okey ja ,buat kat KK naik tinggi mcmtu ,🥹

Câu hỏi liên quan