8 Các câu trả lời

ubat perancang dari apa yg saya tahu, kita ikhtiar untuk elakkan dari “pregnant” nak pulak kita baru bersalin, takkan nak pregnant lagi kan, badan pun tak cukup rehat lagi but dengan izin Allah kalau benda nak jadi jadi juga.. “perancang” ni banyak jenis nak tahu lebih detail better you buat research or tanya nurse doctor awak yes dia mmg kacau period sebab tu kita tak subur 😂 so kalau tak subur risiko untuk pregnant tu payah gitu la ayat pasar nya nak jawap bahasa doctor tak reti.. ada orang tak ambik pun perancang, dia rancang sendiri apa apa dia sembur luar but risiko tanggung sendiri.. perancang ni kena try& error tak semua akan hadapi effect yg sama, macam saya cucuk depo berat badan makin turun 😂 lagi ringan dari sebelum pregnant selera makan sama je pelahap..

Saya pernah ambil pil Saya pernah ambil depo Depo dan implan sama ubat dan kesan mungkin sama Kesan ubat dan jenis perancang berbeza setiap orang Tapi kalau sis taknak risau hormones terganggu taknak fikir bila nak makan pil taknak fikir nak kena cucuk depo or yang penting taknak terlepas la kan… better pakai alat perancang iucd… Saya pakai dah 2tahun alhamdulillah period on time every month, Hormones okay… Cukup 5 tahun boleh bukak. Kalau nak bukak dalam masa 5 tahun tu pon boleh… InsyaAllah takda kesan sampingan…

tentang perancang ni effect dia agak berbeza setiap orang. macam saya ambil depo sebab tahu takut culas makan pil. saya pula czer jadi mmg trauma bersalin tu ada so takut mengandung jadi saya ambil depo sebab cucuk setiap 3 bulan. untuk saya takde kacau berat, period pun takde, emosi pun stabil je. so far dah hampir 2 tahun ambil depo dan saya ok. ada orang yg ambil depo ada period berpanjangan. jadi saya rasa bincang dgn nurse mana yg awak selesa. ambil pil ke, cucuk depo ke, letak iucd ke. nurse pun berpengetahuan kan

semua perancang akan ganggu hormon. memang macam tu cara dia bertindak untuk halang dari kita mengandung. yg tak ganggu hormon cuma physical barrier je, mcm kondom. effect setiap perancang tu berbeza atas setiap orang. ada orang, okay tak ada immediate problem, ada orang jadi bleeding, ada yg tak datang period, ada naik berat badan etc. kena try & error mana yg serasi dengan badan sendiri. dan tak ada perancang yg 100% boleh prevent pregnancy. jadi still digalakkan gabungkan dengan perancang lain macam kondom.

Effect org pada perancang apa pun lain2 sis sbb badan lain2. Ikut pada awk sebenarnya. Kalau rasa blh consistent makan ubat dan tak lupa bawa kemana2 kalau travel pakai la pil. Kalau mcm saya jenis pelupa tambah dh anak dua ni depo 3bulan sekali dh ok. Taknak kacau period IUD. Kalau jenis nak lama lagi implanon. Tp semua ada side effects dan semua berbeza ikut individu. Try and error

Saya bf mom. Sy makan pil perancang noriday. Tak kacau susu bdn. Ada pro and con jugak. Sy effect kepala pening. Berat maintain. Itu je. Nanti baby dh 6 bulan, sy tukar pil lain pulak sbb yg ni dose dia rendah je. Apa2 sis nak ambil perancang dptkan nasihat doc.

Sy amek cucuk 3 bln 1. Bulan 2 doc suggest pasang implant 3 thn terus. Tak sakit pun sbb bius. Pil perancang kalau sekali terlupa makan blh terlekat bila bersama mcm cousin sy. Suggest sy pasang la implant sis 3 tahun. Bg gap sikit. Sian ke anak

Sy tnya untuk pkai implanaon lps bersalin nanti.. harge RM550, kk tak ade kene pergi LPPKN atau mna-² private clinic..

Perancang ni kena try and error