15 Các câu trả lời

memang banyak pendapat, semua bergantung kepada Tuan badan. badan kita tak sama, so reaksi tubuh terhadap satu2 ubat tu boleh jadi berbeza juga. allahualam. tapi saya nak share ni 1) ubat gamat memang orang tua2 dulu guna. tapi bare in mind yang gamat akan ketarakan parut nanti. allahualam. 2) untuk pengetahuan, sekarang tak semua kk supply ubat kuning ya. ada kk yang tak supply dah. alasannya sebab based on kajian latest, penggunaan ubat kuning tu tingkatkan lagi Kadar infeksi kuman. ni mungkin salah cara penggunaan kot. allahualam. Pape hal, tepuk dada Tanya selera. kalau tak sakit, alhamdulillah. kalau sakit sendiri juga tanggung. orang lain boleh share pendapat Dan sokongan sahaja. moga dipermudahkan urusan ya.

Saya tak pasti, sebab nurse kk suruh elakkan sapu ubatubat. Dia suruh jaga kebersihan luka je. Katanya risau kalau sapu ubat nanti luka belah luar nampak elok bercantum tapi belah dalam belum elok. Jadi dia suggest untuk biarkan luka sembuh sendiri tanpa sapu apa apa. Sebab masa discharged hospital saya dapat ubat kuning. Nurse yang datang melawat rumah lps bersalin yang nasihat untuk tak gunakan. Alhamdulillah luka jahitan gunting saya dalam masa 14hari dah bercantum elok. Saya boleh duduk bersila atas lantai macam biasa tak rasa sakit atau tegang

ohh oke ii. terima kasihh sis🥺👍

Bagi pendapat saya, semua tu depends on individu. Kalau ikut nurse mmng x disarankan, tpi org2 tua, bak kata mak saya diorg dulu guna minyak gamat lah luka cepat sembuh hahaha. And my sister pantang dari awal mmng guna ubat gamat alhamdulillah luka cepat sembuh. Conclusion nya, bergantung pada puan nak ikut cara traditional or moden, masing2 ada kelebihan nya🥰

Saya dulu mse bersalin ank frst pkai ubt kuning. Beli botol spray kt diy. Isi ubt kuning dlm botol spray n lepas mandi spray kt tmpt luke tu. Pastu sye stnby kipas tgn yg kecik tu untk kering kn…baru pkai pad n sluar dlm…slesa sgt…luke cepat sembuh…klau pkai celup2 ubt kuning mcm xbersih..spray botol yg comel tu untk skin care…kt diy ada jual.

saya pun tak berani nak sapu apa2 kat luka tapi bidan yg urut saya suggest stiap pagi dgn ptg rendam dgn wap air garam lepas dah suam2 cuci luka tu sikit2 , sebab garam boleh matikan kuman . just lepas cuci pastikan bhgian luka tu lap kering je 😃

semua tu bergantung pd seseorang.. sy sapu ubat kuning yg kk bg dan sapu manjakani + kunyit tumbuk alhamdulilah cpat baik 😊 mkn juga oren bnyk & air masak bnyk.. x lupa jgk sy mkn ikan haruan😊

Klau boleh tak perlu letak apa2 ubat.. Lepas basuh cuci² bg kering dlu tau.. Bru laa cepat sembuh luka tu.. Banyak kan makan buah sunkist bg cepat sembuh luka dalaman.. Selamat berpantang sis..

saya waktu anak pertama dulu sapu ubat gamat..alhamdulillah cepat sembuh..itu pun mak ajar..org dulu2 buat mcm tu..lepastu saya keringkan guna hairdryer..

Sy hritu xpki apa2 pun. Luka tu sembuh sendiri yg penting lps peepee or poopoo makesure pat2 ngan tisu smpi kering. Jgn biarkn basah

better sapu ubat kuning laa, mintak la dari kk.. sy hritu mintak smpai 3 botol, kk bg jee.. klau x pun gi beli kat farmasi.