46 Các câu trả lời

salam cik.. suami sy Dr.. dia sarankan cik pergi je buat buku pink.. itu yg terbaik.. sebab kt klinik boleh monitor keadaan cik dan baby.. nauzubillah, tp kita risau, sbb bnda x nmpk kn.. mcm2 boleh berlaku.. kalau cik x pegi follow up, then cik nk bersalin nnti lg bnyk hal.. komen dari saya pulak, pedulikan je apa org nk kata cik.. asalkn cik dah taubat sungguh2.. kita semua pernah buat dosa... hari2 kita mintak ampun dgn tuhan.. ini semua ujian untuk cik, dapat anak awal.. sy ni pulak tuhan uji dgn susah nk dpt anak.. 1st pregnancy kandungan x jadi, lps tu baru tau sy ada PCOS, kna buat rawatan kesuburan.. bila dh berjaya pregnnt, 2nd kandungan luar rahim pulak, dh pecah smpai kna operate..sampai sy depressed sbb mcm2 sy dgr.. x subur la apa la..huhu.. point saya, jom kita sama2 kna belajar bersyukur dgn apa yg kita ada... mesti ada org lain yg lg teruk dr keadaan kita sekarang.. bnyk2 mengadu dgn tuhan.. pandangan, persoalan dan mulut org mmg kita xkn boleh control.. yg kita boleh control pemikiran dan tindakan kita.. saya doakan yg terbaik untuk cik.. semoga Allah mudahkn segala urusan cik..amiin 🌹 (maaf, terpanjang pulak komen 😅)

setuju

pengalaman sy sendiri , sy stay dgn fmly tp dri awal sy pregnant smpai la hari melahirkn anak fmly sy tk thu sy pregnant. bdn sy kecik so perut tk nmpk . sy tahu sy pregnt masa kndungn 8 buln sy tau sy pregnt sblom tu tp sy biakn . smpai la sy sakit masa kndungn 8 buln sy g klinik swasta .. doct bg surat kt sy suh g klinik kesehtn . dia pjuk sy g klinik dia ckp bg je surat kt nurse . dia da bgtau dlm surat tu tp sy tk pergi pun sbb tkot kes polis atau pngil fmly sy .. smpai msa mlm tu sy skit perut skit dtg 5 mnit skli.. mk ayh sy rsaukn sy tkot sy nye skit dtg blik btw sy mmg ad sakit .. pukul 3 pgi mk ayh sy tido time tu raya ke 5 taun 2020 , sy cll abg bf sy sbb bf sy raya kmpung , abg dia grab , sy mntk dia anta g hosp pukul 4 pgi sy suh dia blik lps anta. kat kecemasan sy jujur gn doct situ tp smua baik² . dorg suh sabar tenang smua. sy kne czer so dorg mntk sy no fon fmly nk contck , dorg tkot ppe jd kt sy sbb mse tu 50/50 nyawa sy gn bby , jntung bby pstu sy kurang bnyk drh . ayh sy dtg pgi tu lps bersalin . tp sy tk thu ayh sy dtg . dia amik brg sy bwk blik. n sy sempt bgtau bf sy yg sy da nk bersalin msa sy kt wad dorg ws tnye bby sy smua ok ke tk . lps pntang sy nikah mcm biasa , skrang ank da msuk 2 taun , sy pun tgh pregnant ank ke 2 . ni pengalmn sy sndri. alhmdulilah smua org bole trima bby sy fmly kecik sy tkde sp pndang serong atau ap

ya dik buat buku pink saja, jgn risau benda2 lain, minta maaf dekat mak ayah, minta ibu ayah tanggung bil bersalin hospital kerajaan tak mahal pun sekitar RM50/- ke bawah utk bersalin normal...nti jabatan kebajikan akan pantau ibu anak sekira di bawah umur..lepas ni taubat tak buat lagi...kena ingat dan bertaubat semua tu dik....lepas bersalin adik cari kerja utk sara anak dan diri, minta maaf sama emak ayah, minta mak tolong jaga anak...mula hidup baru... akak masa beranak 1st baby kat hospital pun ada ibu sebelah katil tak kawin, beranak anak ke-5 pun 2 orang ibu muda bawah umur tak kawin bersalin sama ward...orang dah tak heran dik, kita semua faham understanding...janji jgn buat lg Allah murka... Semoga adik akan jumpa lelaki lebih bertanggungjawab kemudian hari...sepupu akak unwed single mother for 7 years, anak ibu jaga, dia bekerja akhirnya jumpa juga jodoh yang terima dirinya dan anak, sekarang anak 4 termasuk yang pertama...semoga adik kuat tabah dan jaga diri dan kandungan...insyaaAllah semua akan baik-baik saja...

Hi .. Sy nak kongsi pengalaman sy melahirkan ank yg pertama… Sy mengandung luar nikah. Dapat tahu usia kandungan sudah 4 5 bulan… Lepas dpt tahu mengandung. Sy bgtau ahli keluarga dan juga suami (wktu tu bf) dan mengambil keputusan untuk bertggungjwb… sy pergi ke klinik kesihatan kerajaan tanpa status berkahwin dn buat buku pink.. nurse mungkin akn tye soalan seperti “ayahnye ade ke?, akan berkahwin atau tidak? Nnt dah beranak boleh jage atau tidak? Alhamdulillah saya berkahwin sebulan 2 sebelum melahirkan .. “ Doktor & nurse bkn pandang rendah, mereka cuma concern… jadi saya sarankan terus buka buku pink ye.. dan cume berterus terang tentang situasi hubungan dengan si ayah… mereka akn bg nasihat & akan bg rujukan… Baby tak bersalah ye.. 😊 Saya harap awak dan baby sihat sentiasa..

Awakk jangan risauu .. dikalangan family saya pon adaa jugak yang bernasib mcm awak .. awal2 tu mmg kitaorang susah nak terimaa .. sbb tak menyangka bendaa yang selalu family kitaa larang , selalu diingatkan .. terjadi jugak .. tapi alhamdulillah , kami ada beradik terima dengan hati terbuka .. allah nak uji bilaa kitaa lalaii dengan duniaa .. awak kenaa kuat .. anak anugerah allah yang terindah .. pergi klinik buad buku pink untuk pantauu kesihatan awak dengan baby .. itu paling penting .. Orang nak maki ke kutuk ke awak letak semuaa ditepi .. utamakan kadungan awakk .. jangan stress .. selalu berdoaa .. allah takkan uji melebihi kemampuan kitaa .. jaga diri , jaga permakanan .. semogaa dipermudahkan urusan didunia dan diakhirat .. aminn ..

hal yang dah lama dah terjadi, siapa didunia perfect, xde siapa, semua belajar dari kesilapan dan bertaubat sis, skrg utamakan baby sis anugerah tuhan, dia dah tentukan anak itu perlu lahir ke dunia...jgn peduli kata org, pergi buat buku baru blh bersalin di hosp govt nanti, nurse tanya ckp aje hal benar belum kahwin masalah personal, halikatnye saya sggp dah bershukur utk jadi ibu. Tujuan saya buka pink buka dan ingin anak saya sihat..saya akui lewat sbb saya menempuh cabaran tp skrg saya x mahu lewat lagi, saya nak jd ibu..terima hakikat. Itu je, nurse bising xpe diam je insha allah kali kedua nanti x bising lah, jgn lawan balik.. yg bising itu utk kebaikkan awak dan bayi aje.jgn lewatkan lagi, berani tampilkan diri terima hakikat cabaran hidup ni

VIP Member

Allahuakbar besarnya dugaan awk dik 😭 please utamakan keselamatan diri awak dan baby dulu. hari tu sy gi buka buku kebetulan ada yg kes mcm awk. dia dtg waktu org tak ramai sgt. nurse x tanya byk just minta salinan ic dia je pastu terus minta details mcm gambar ultrasound untuk diisi dalam buku pink. awk pejamkan mata pekakkan telinga je dulu demi baby dlm rahim tu. ramai kt sini yg sokong awk dik. yg lepas tu lepaslah. lepas ni mulakan hidup baru dgn baby ye awk boleh tanya klinik kesihatan untuk bantuan kaunseling jgk tau dik. ada doktor pakar yg boleh pantau kesihatan mental awk. waktu pregnant ni emosi mmg susah nk kawal tp at least ada org yg boleh support kita semoga dipermudahkan segala urusan awk dik 💕

benda dah jadi dah pun sis……….Nak malu apa lagi…….nak x nak terpaksa la tebalkan muka…….fikir anak dlm kandungan tu je la……dia x berdosa…… Xyah la fikir pandangan org….Klu fikir pun x kmana…..klu nurse nk sijil kawin…bgtau je blum kawin…dia tanye skali je tu…tyme nk buat buku pink…. Pastu chek up mcm biasa…dia x tnye dah pun…..jgn risau…. Lepas dah lahirkn baby….pandai2 la sis jaga…dah pandai buat…pandai la jaga & pandai2 la jawab pertanyaan org…… Sebab sis dah pilih jln hidup mcm tu…..kene lah kuat menjalaninya….Gud luck 🍀

awak dan saya sama ..cuma saya nikah bulan 5 sekarang pregnant 2bulan 😌 buat jer buku pink ..saya buat je dan akan lawan jika ada nurse mengata dan saya guna ayat ni "disebabkan mulut kau lah banyak bayi2 diluar sana dibuang merata rata" lepas tu saya relax dan tenang je ..saya melawan juga disebabkan saya juga ada maruah dan susah nak berdiam dengan mulut puaka macamlah dia malaikat ...awak jangan peduli apa org fikir ..sebab awak hrus fikir bayi dlam perut ..semua manusia buat kesilapan..semua manusia ada dosa

Pandangan org lain lebih penting dari anak sendiri ke? Kenapa nak kisah bagaimana org pandang kat u? Mereka ada tolong utk sara baby ke? Nasi sudah jadi bubur. Tabahkan hati jaga diri Dan anak baik-baik. Dia adalah sebab untuk kamu jadi seorang insan yg bertanggungjawab. Proof bagi ibubapa kamu yg u Akan bertanggungjawab atas kesilapanmu. Suatu hari mereka akan faham. Jgn sesekali terfikir nak membuat benda yg bukan-bukan. Buka buku pink secepat mungkin Dan pelan yg sebaiknya utk dirimu Dan anak