9 Các câu trả lời

Masa bersalin anak no 2, sehari sebelum bersalin scan & tengok tali pusat dekat belakang kepala baby. Leher clear takda cord. Tapi masa in labor, tiap kali contraction, fetal distress. Reading baby tak cantik. Bila tak contraction, dia ok stable. Masa 7/8cm dr suruh saya try push walaupun baby still tinggi. Sebab taknak bagi dia stress lama lama dalam perut rasanya? Saya pun ok & consent je untuk push masatu. Alhamdulillah lepas try push beberapa kali, baby keluar & baru nampak rupanya leher dah terbelit dengan tali pusat. Baby lahir je dorang terus letak atas badan saya untuk skin to skin. Tapi kalini dorang tak bagi menyusukan anak terus masa skin to skin & kejap je dorang letak baby & terus bawak pergi jumpa paeds. Sebab dorang tengok baby nafas macam lain. oxygen tak cukup (sebab tu dorang tak bg susukan dulu, sebab bahaya kalau susukan baby dalam keadaan tu). Lepas 3/4 jam baru saya dapat jumpa baby. Before jumpa baby, dr paeds datang visit saya dekat katil & bagitahu reason dorang tak hantar baby lgi. Reason dia:- - masa delivery baby terbelit tali pusat - oxygen baby drop jadi dorang perlu stablekan dulu - lepas dah stable, kalau cabut oxygen baby boleh bernafas normal dengan sendiri baru dia akan bawa ke ibu kalau tak baby kena transfer out ke nicu untuk monitor Alhamdulillah baby saya okayyy. Lepas cabut oxygen dia memang dah stable. So dorang terus bawa dekat saya untuk menyusu petang tu jugak & esok tu both baby & saya discharged! Baby pun dah tak berapa baby nak jadi kakak dah ni nak dapat adik baru 😂 Ni pengalaman saya, sebab saya low lying placenta, baby jadikan uri sebagai bantal dia sampai nak bersalin dulu. So tali pusat tu memang bermain sekeliling situ je.

Sy takde pengalaman tali pusat terbelit tp ada pengalaman boleh pilih jenis pembedahan. Sy sekarang pun pilih normal. Dia mcmni awak, bila awk pilih normal, awk boleh try luck. Tp jgn risau, kalau tiba2 something happen otw process nk bersalin Dr detect awal dia akan bgtw awk siap2 utk tukar kpd czer tanpa kompromi. Mcm kes sy bersalin anak sulung dlu sepatutnya dpt normal by drip induce. Tp dlm proses meneran sy gagal, lmbt x bertenaga atau apa sj sampai fetal distress (oksigen drop, jantung baby dah lemah). pastu Dr tu tanya sy awk boleh lg meneran atau tak? kita czer je ya? risiko utk baby awk. Sy pun dlm tgh sakit tu jugak la terus sain borang kebenaran czer. yg penting baby sihat. Tp kalau awk terus pilih czer kuranglah risiko kat baby. Tp kne bersedia mental fizikal utk czer lah

kwn sy pulak on induce 1st tu baby terus stress, terus tolak ke lr, prepared utk emergency czer dh cucuk bius kt blkg tu pun, tp cancel sbb cek bukaan dah ada.proceed normal delivery je

Hi, saya baru czer 2/11 ni.. tanya doctor apa advice beliau.. memang dia akan beri kita pilihan tapi beliau lebih arif . saya pergi kpj tawakkal, nampak cord di hadapan leher tapi tak belit , buat ctg pon okay je.. cuma bila checkup 38w air ketuban kurang tapi tiada bukaan. doctor memang advice untuk czer , sbb kalau nak cuba jugak normal, jika ada apa2 dan perlu emergency czer lagi susah.. jadi saya letakkan sepenuh kepercayaan pada doctor. Alhamdulillah, sejam je dlm OT, baby keluar pon cepat je.. jangan terlalu takut untuk czer , dan jangan kecewa tak dapat beranak normal. yang penting mommy dan baby selamat. Saya doakan urusan awak dipermudahkan.

kakak sy anak 2nd doc bg normal walaupun 1st dulu czer, tp contractions xthn dia mintak czer

Sy yg baca pun risau... semoga yg baik2 sahaja untuk baby awak. Sy x de pengalaman. Boleh nasihatkan awak sahaja. Lebihkan perhatian pada pergerakan baby dalam seminggu nie. Trust ur mother instinct. Rasa baby x gerak sahaja @ gerak terlebih dr normal cepat2 ke hospital yea. Kalau sy, mmg terlebih risau awak. Huhuhu. Mungkin sy mandi makan x akan Sgt, dan mungkin x akan tido lena... Ckp dgn baby, pujuk die suruh pusing lagi supaya tali pusat jauh dr leher die.

itulah. mula mcm regret juga sbb request czer. tp bila tgk report tu..sy jd penyelamat pd bby. alhamdulillah skrg dia 1y5m..3 bln lg adiknya bakal lahir inshaAllah. mohon doakan sy dan kndungan dipermudahkan segalanya.

ada terbaca dlm page fb dr imelda pasal trbelit tali pusat ni, kalau tak salah ingat cerita dia masa sblm bersalin oksigen baby ok, tiba2 tgk process delivery tu drop teruk, bila cek lepas bersalin rupanya tali pusat dia terikat mati mmg block darah terus, kemungkinannya maybe masa dlm rahim lg dah tersimpul tp bila baby keluar kan placenta kat dlm lg jd tali pusat tu tertarik dan simpulan tu jd ketat

dokter ckp jgn prcya 100% . smua dokter ckp ank sy berat 2.5kg mcm tu , dokter pakar pun ckp mcm tu. mula cuba normal last saya kena czer sbb bukaan cuma 6cm anak keluar 3.5kg . cuba pergi klinik lain tnya apa pandangan dokter lain jgk jika btul2 nk normal.

Kalau saya, saya takkan tunggu next appointment. Dr pun dah bagi pilihan. Saya akan terus pilih untuk czer. 😊 ya dr kata boleh jadi normal. Dalam masa sama dr kata ada juga risikonya. Dr just tengok dari scan tak nampak dan tak pasti kat dalam macam mana kan.

Assalamualaikum... baby tali pusat belit masa kandungan 29 week 3 days operation czer. air ketuban kering. doktor cadangan kan oprate sebab nyawa bayi bahaya

kalau sy jadi sis..sy mmg suruh doc czer jer terus..risau nak tunggu2 lagi..huhu..semoga dipermudahkan urusan sis..& baby selamay dilahirkan..Amin..

wslam. tk ada pngalaman. jika trjdi pada saya , saya pilih czer tu je