18 Các câu trả lời

Hi. Harap awak dan kandungan sihat. Kawan saya (umurnya 19 tahun masa itu) pernah lahirkan anak luar nikah. Masa dia lahirkan anak itu, bapa kawan saya ada sekali dihospital kerajaan. JKM tak ambil anak itu sebab bapanya (atuk bayi) sebagai waris minta untuk menjaga sendiri bayi berkenaan. JKM akan datang melawat dari masa ke semasa dirumah nanti. Urusan sijil kelahiran pun mudah diuruskan apabila ada waris (ibubapa). Kawan saya tidak bernikah sampai sekarang (kerana teman lelakinya tidak mahu bertanggungjawab). Kini anaknya (perempuan) sudah berusia 8 tahun. Mereka bahagia hidup berdua saja sehingga kini. Jadi, awak jangan susah hati. Semoga segala urusan awak dalam melahirkan anak yang sihat dan comel lancar. Jaga anak itu baik-baik, sayangi dia. Awak teruskan hidup, masa depan awak masih panjang. Kita manusia, tidak lepas dari melakukan kesilapan. Pastinya, jangan ulangi lagi kesilapan lalu dan mulakanlah hidup baru dengan semangat. Awak boleh!

wsalam. yes wajib ada ibu bapa for discharge and paperwork, ada bahagian perlukan sign mereka. sorok pun tak ada guna, its better to terus terang daripada menipu. after birth its really challenging journey..tak indah spt yg digembur2kan. if ur parents tak ada, jkm will take the bby away from u. abt bby nk ambil balik i think can but its really long process. lebih baik jujur dgn parents..dh buat dosa, jgn tambah lg..sbb kita taktau perjalanan nk bsalin tu mcm mana..ada org mudah, ada org kena komplikasi. sebaiknya buat solat taubat, minta ampun pada parents dan minta mereka doakan urusan bersalin dipermudahkan. klu yg bkahwin pun kena komplikasi, apa lg yg tidak.

6 Bulan tu bukan dikira 6 bulan masihi. tetapi 6 bulan qamariah duah lahzah. "tempoh enam bulan dua lahzah qamariah itu bersamaan dengan 180 hari ditambah dua detik, mengambil kira 30 hari setiap bulan." https://muftiwp.gov.my/en/artikel/irsyad-fatwa/irsyad-fatwa-umum-cat/5758-irsyad-al-fatwa-siri-ke-802-kaedah-pengiraan-enam-bulan-untuk-penasaban-anak

Kalau tak silap perlu ibubapa, sbb masa nak discharge kena jmpa dgn pgawai kebajikan . Sbb sya pernah teman makcik sya masa tu. Anak dia tak kwen lagi . Sblum bagi awk kluar hospital mmg dorang akan jmpa dulu. kalau takda ibu bapa rasanya dorang akan jumpa awk. Macam2 lah dorang akan tnya. sbb diaorng takut bnyak sngat kes buang anak or anak tak dijaga dgn betul sbb takda org tggung. kalau diaorng tk puas hati dgn jawapn, anak akan di ambil. Tpi tu smua tpulang lah. kalau bawa ibu bapa lagi selamat. Diorang akan bagi lepas. Tk ambil baby sbb ibubapa ada utk jaga. jadi paling senang, sis kena inform ibubapa. Kalau dapat nikah sblum beranak lagi bagus . Rasanya tak kena soal pgawai.

Haiii… first nak tanya dh bukak buku pink? Lepastu awak umur brp? Kalau bawah umur mmg akan jdi kes polis bila awak bersalin nnti … mana2 awak bersalin Hospital kerajaan WAJIB ada WARIS nak bawak awak & Bby kluar dripd wad … xboleh Bf , member .. lepastu sekarang dh brp week? Nikah je sekarang pergi settle kan dekat jawi bawak laki tu trus jumpa family cita yg korang dh terlanjur and mngdung mmg family akan marah tpi kejap …. Bawak laki tu jumpa cepat karang dia berubah fikiran xnk nikah and bertanggungjawab pulak .. jgn lambat2

kalau nikah di thailand, suami la yg jd waris uruskan discharge semua. saya mcm tu. tunjuk ja sijil nikah sana. bab depa nk kata apa tu biar ja la kalau dpt mulut misi yg kepochi

dah ada yg tanya soalan yg sama berulang kali dalam bulan ni 😅 yes, parents/family wajib ada sekali masa nak discharge dan jkm yg akan ambil baby. panjang proses tu sis kalau tak nak parents tahu. better jujur dengan family sendiri. bersalin dan lepas bersalin ni bukan mudah dan sakit tau. family je yg boleh support hulur tangan kalau perlukan bantuan. kalau nak ambil balik baby lepas dah bernikah tu saya tak pasti

Wajib ada family apa lg kalau umur msih muda lg dn xkawen. Jgn terfikir utk sorok ke apa sbb jd apa2 msa bsalin nnti ssh kalau family@waris xtau. Klau bgtau awal2 boleh siap sdia awal2 kalau berlaku apa2. Kena branikan diri bgtau keluarga walaupn tau akibatnyaa sbb inilaa risiko akibat prbuatan kita sdri. Kawen bukan bnda yg indah&sng apalg slps ada anak. Nk ambil bby balik tu xpsti tp klau boleh pn mmg proses dia pnjangggg dan xmudah.

Masa kakak saya dulu , doctor mintak no phone parents . In case kalau berlaku kematian atau kritikal parents yang akan minta untuk dihubungi . And maybe sebab mase kakak saye dulu , dia bersalin hospital di luar negeri dia duduk . Mase tu umur dia 24 taksilap saya . So nak taknak dia terpakse jujur dengan mak ayah sebab doctor mintak nombor and akan call dorang untuk kepastian sama ade betul atau tidak nombor tu nombor parents

kalau umur 21 then ke atas atau ada surat nikah Thai bawa je pi KK buka buku pink then bersalin kat hospital tak minta surat nikah sbb all details ada dlm buku pink.. yg penting buku pink je dan ckp kat doc lps bersalin baru daftar kat pejabat agama untuk surat Nikah Malaysia..tak ada masalah pun..KK tempat saya ada jgk kes mcm ni dan surat nikah thai tu original tak risau la ..yg penting support husband and family je...

ye blh je kalau ada Surat nikah Thai..just bawa je..yg penting nikah je..KK tempat saya ok je janji ada..

Pertama daftar jk di kelimun kerajaan bagi tahu jak perkara sebenar dorang faham juga Ke dua KLu ada buku klinik senang sis melahirkan di hospital kerajaan dan Ank sis tidak di ambil dorang tiada hak .. sis yg akn jaga Ank sis Sendri Ketiga KLu sis gugur kn tu Ank sis Akn masuk penjara Ke empat sis tahan jk lh doktor n Nurse bising n bg thu jk surat nikah tiada @ bilang kahwin KH KH gitu

Awk bwh umur ke?rasanya kalau bkn bwh umur mcm biasa je..lgpn awk ada g klinik utk cek up kn.kwn sy elok je blh blk dgn baby. Pengalaman sy pula masa bersalin ada patient yg lahir ank luar nikah n dia xnk lgsg tgok ank tu.ada org jkm dtg n soal dia knape xnk bela ank n btl ke lgsg xnk tgok ank🥲 Sy dgr sbb katil dia kat kepala katil sy je.jkm xamek sesuka hati..jgn risau ye awk☺️

Câu hỏi liên quan