20 Các câu trả lời

Skrg ni baby's liver not fully develop lagi sbb tu lambat nak turunkan kuningnya. Utk mempercepatkan proses liver development, ibu kena banyak menyusukan baby and kena menyusukan setiap 1 1/2 to 2 jam or 3 jam. Bila baby jaundice, baby tidur je kurang active so ibu kena bangunkan baby juga utk menyusu ya walaupun pukul 3am or 4am pun. Bila banyak menyusu, liver baby cepat develop and then banyak membuang bilirubin melalui najis and kencing baby, baru kuningnya hilang. Normally bf baby kuning lambat sikit turun drpd fm baby sbb breastfeed kena lama sikit menyusu so bila lama baby pun ambil masa utk kencing and keluarkan najis tapi jangan risau just focus menyusukan baby je. Kalau ibu kurang susu, makan lactation cookies and minum Nestum (kurma & prunes) semua ni boleh tolong naik kan milk supply juga.

ohhh, alright thank you

kene kerapkan pemberian susu , stiap sejam stgh atau 2jam kene bg susu , buat alarm untuk susu kan bby , saye buat mcm tu kuning trun , Insya Allah ☺️ , kalau puan bg susu bdn puan kene pantang herba2 , kunyit , lada , bwg putih , halia tk blh mkn , tu yg doc pesan kt saye , klau fm just truskan pemberian susu stiap 2jam skli , biasa bby kuning ssh nk mnyusu . tp kne kejut jugak kene paksa minum klau tk mmg ssh sikit kuning nk trun

Bagi susu lebih pada baby. Even dia tido kejut kan untuk menyusu. Setiap 2-3 jam bagi susu. Kalau baby tido je less active lagi cepat kuning naik. Kurang susu pun cepat kuning naik. Kalau puan guna macam2 cara tapi kurang bagi susu ke bayi. Memang susah nak turun kuning tu. Dan puan pun kene jaga pemakanan. Kurang kan makan herba sebab susu produce untuk baby.

In sha Allahh semoga dipermudahkan untuk mummy and baby cepat sihatt. 💪💪💪

Cara paling bagus memang kena menyusukan dia dengan kerap. Baby kuning dia memang akan banyak tidur jadi memang kena paksa dia bangun setiap sejam lagi bagus sebab biasanya susah nak kejut. Lagi kerap dia menyusu lagi mudah bacaan dia akan turun. Baby masa ni memang susah nak kejut kadang2 sampai 30min nak bangunkan untuk menyusu

saya haritu cek kali kedua kuning anak saya naik dari yg first.. saya bagi mndi air kelapa muda yg wrna kuning.. cek kali ketiga turun ke 7.8 dari 12.3.. tapi saya bnyak kn menyusukn anak juga lh cmpur degn susu formula sebab susu bdan lmbat keluar haritu..bnyak berak bnyak kencing inshaAllah cepat kuning turun

VIP Member

mcm ank sy, sy bg bf selang dgn fm karihome. kiranya lps bf dlm 2jam lps tu sy bg fm karihome, alhamdulillah kuning dia turun.. ank sy prolonged jaundice dan g6pd, dh ambik darah kat tangan. sy amalkn mcm tu dlm smggu lps ambik darah tu, alhamdulillah turun dr 152 turun 42 umol/L

alright sis thankyou sis, boleh saya cubaa nanti

Seblum ni baby sy pun kuning sngt tinggi lebih seminggu, jadi apa yg sy buat, ambil air tebu muda. Yang tak manis. Bgi minum kat baby. Ni ajaran kaka ipar. Trus turun kuning baby esoknya. Tapi kalau tak yakin jangan buat la ya. 😅

sy minum susu kambing 1 botol tiap hari. pastu susukan baby. Alhamdulillah cpt turun. tp sbb susu kmabing mahal,beli utk 2 minggu je. end up naik balik. ank sy g6pd, prolonged jaundice. sebulan lebih kuning. ulang alik kk cek kuning

reena baby mmg akan kerap tido sbb kuning ni mcm demam. badan lemah,nk tdo je. kerap susukan baby je 2-3 jam sekali. tu je kalau doc advice. bg dia berak bnyk2. xmau bgun,kejutkan mlm2 tu. sua tek kt mulut bg isap susu. bt msa skrg ni ibu elakkan mkn bnde2 panas dlu mcm lada hitam semua tu. herba2 akar kayu pon stop dlu. bg baik kuning,bru lah consume jamu or herba utk kesihatan ibu. ni utk fully breastfeed

VIP Member

jemur bawah matahari sis, baby sy 29 Mac lalu bersalin ada kuning,180 2 day keluar hospital kuning masih tinggi, lepastu setiap pagi sy pergi park kul 8 hingga 9am,, 3 day Alhamdulillah kuning turun,,,

Kasi gula kundur jer ngan air masak,letak dlm botol susu kasi cikit jer gula kundur tu.ank saya dh 4 tu jer pertua saya guna.Alhamdulilah ank saya turun dari kuning