29 Các câu trả lời

Saya kena induce sebab kencing manis semasa mengandung, baby saya kecil saja 2.55kg. Istimewanya induce Dr bagi kita pilihan tarikh, so kita boleh pilih nak bersalin hari apa. Kesakitan induce sama sakitnya mcm contraction biasa cuma bila induce contraction akan lebih cepat kerana dipaksa buka pintu pelvik tu dan contraction lebih kerap dan panjang, kesakitan lebih sikit dr natural tp husnuzonlah nak bersalin mmg lah sakit, kesakitan itulah yg membantu kita utk bersalin, jika tiada kesakitan mcm mana bby nak keluar, sama seperti kita nak buang air besar, jika tak sakit perut, mcm mana nak terankan..cuma bagusnya proses induce tu cepat x perlu tunggu lama seperti contraction biasa. Pengalaman saya di induce menggunakan pil yg dimasukkan ke faraj mengikut dos yg dibenarkan oleh Dr, wlbpn badan saya terlalu strong tiada bukaan pd pelvik dan tiada contraction berlaku, saya diberi dos ke2, Dr pesan kalau tak bukak jugak kena operatelah ya, so saya berdoa moga Allah bantu saya permudahkan proses. Alhamdulillah Allah makbulkan, dlm masa 30min saya terus sakit yg amat sangat Dr check dh bukak 6cm, terus tolak masuk labour room, mereka angkat saya naik atas katil bersalin, Dr check dh bukak 9cm, Dr pesan puan jgn teran dulu saya nak prepare karung hijau ni... (alatan bersalin) tak sempat bukak, baby dah keluar sendiri, tak teran pun (mcm kita tercirit yg x boleh control tu) bby saya kecil saja 2.55kg perempuan dan dia sihat Alhamdulillah. Dr hanya mampu kata...kalaulah semua patients bersalin mcm ini senanglah kerja Dr. sekarang anak sya dh berumur 16 tahun, saya bersalin di hospital Ampang yg pd masa itu baru merasmikan wad bersalinnyà. Pihak Hospital memberikan perkhidmatan yg sangat terbaik dan saya bersyukur kerana disantuni dgn baik, saya ingat jasa mereka sampai bila2.

bila dekat² due date, better banyakkan hubungan intim dengan husb..sbb induce terbaik ialah penetrasi dan air mani dari suami .. dgn induce semulajadi, inshaAllah bukaan mudah dan air ketuban akan pecah sendiri.. hubungan intim ni bila dua² dah capai klimaks, masing² dpt rembeskan hormon gembira iaitu hormon oxytoxin .. dgn adanya hormon tu, kita dapat elakkan la kes birth trauma or uri lekat .. i mean dpt cegah la kes mcm tu .. air mani tu pun pelincir juga utk bagi bayi mudah menggelongsorkan badan. masa proses hubungan intim tu sebenarnya penis sdg bagi hint dekat baby utk sedia pecahkan ketuban. tapi bila kena induce or org lain yg pecahkan ketuban, bayi akan jadi terkejut n dari situ bayi dh start melemah x boleh tolak diri dia keluar dgn sendiri sbb trkejut.. tu yg ada kes teran 10x pun x jugak keluar² bayinya n last sekali kena episiotomi .. sebab tu la juga ada kes bukaan lambat n bayi lemas pastu last² emergency czer .. klw air ketuban dh dipecahkan then bukaan pulak slow, bayi takda da telan cecair amniotik.. bila dia trberak dlm rahim tu memang dia akan mkn sbb tu je benda yg ada depan dia..tu yg wujud kes bayi berpenyakit sampai ada kes maut sebab termkn tahi then paru² dpt jangkitan kuman ..

yeah .. setengah org yg kena induce selalunya sbb kes over due ... over due tu dlm lebih seminggu gitu kann ah contoh.. tapi percaya atau tak , pakcik sy berada dalam kandungan mak dia selama 12bulan .. bukan 9bulan .. over due 3 bulan .. tak kena induce pun n takda nya bidan dulu² nak czer paksa ugut n menakut-nakutkan patient mcm jaman now ni ..

saya 🙋detect baby kecik masa 36w 4hari..jadi doc suruh serah diri 36w 6hari utk masuk wad...tepat 37w (1 syawal baru ni)kena paksa bersalin.. sebelum masuk wad ..ke kauntwr pac..n doc check bukaan dh 2 cm..ay x de sakit atau turun tanda apa2.. cuma perut mngeras skjap je dan x kerap..rupanya nurse ckp itu contraction dan mungkin badan saya tahan sakit katanya.😂 masa 1 syawal jam 9pgi doc pecahkan air ketuban..dan sy tak de rasa sakit..jam 10pgi doc drip induce.. dan masa tu bru rasa contraction yg kerap.. layan contraction sampai jam 12.30 tghri panggil nurse sbb rasa nak terberak sgt.. dan anak ke 2 sy lahir pd jam 12.41 tghri.. Alhamdulillah Allah permudahkan urusan bersalin kali ni.. masa anak first sy induce insert..dan x de pnglmn cara nk kawal pernafasan masa contraction ..dan kli ni sy cri ilmu sikit cra nk kawal nafas masa sakit contraction ..Alhamdulillah mnjdi.. Semoga Allah permudahkan urusan bersalin sis nti..semoga selamat keduanya..yg pnting jaga mind set dan emosi kita masa tu..

dekat youtube awak..ni link dia..https://youtu.be/bYw5v6smUIE

sy induce sbb gdm 39mggu 6hri..mmg xde tnda lgsg...smua induce rse...ubat, belon, drip dgn pcahkn ktuban...ubat xthu mcmne sbb dia msukkn trus xtnjuk...lpas tu kna bring je utk 1jam xleh brjln....kalu belon tu xslesa la...sy ari tu kna bile berjln je drah kuar dr wyar belon tu😅😅xthula dia slah msuk ke ape...ltk saletip kt wyar tu...tp sy msuk ubat dgn belon xde powm contrction...jln ttp 3 cm...last2 dia tolak jgk lbour room..trus pcah ktuban...nk pcah ktban 1 hal plak ssh...2 dktr bt...rupanyer dh melekat kt kpla bby...jd bile dia tekan bg pecah ktbn skli ngn kpla baby kena...berdrah kpla ank mse kuar tu...mjur xde ape...risau jgk mula2...drip air pling skit...trus rse cntrction kuat...

ari ni saya dah 39mingu5hari tapi xada tnda lagi smlm dktr cek cm belum ada lagi tapi perut sakit2,smlm cek kat klinik kk nk gi hospital takut kena balik lagi sbb cm xbuka lagi due lagi dua hari je

Hari pertama induce ubat 2 kali 7 pagi dan 2 petang, takde rasa sakit apa masa ni. Malam doktor tolong bukakan jalan sebab takde bukaan. Doktor tolong bukakan jalan rasa sakit sangat rasa nak sepak je hhahaha. Hari kedua masuk belon, ada rasa sakit contraction sampai petang je. Malam dah steady tkde rasa sakit. Hari ketiga cabut belon, tunggu nama panggil ke labour room tapi penuh. Hari keempat baru turun labour room pukul 9 pagi tu pun takde rasa sakit apa. Dekat labour room kena induce drip max doktor bagi. At first tkde rasa sakit, after pukul 1 baru rasa contraction. Pukul 5.30 bersalin 😂 Saya kena induce sebab baby kecik, baby lahir 1.95kg je tapi alhamdulillah baby sihat walafiat 🥰

setiap kali contraction dtg, perut sy x mgeras sgt, yg terpaling sakit adalah bhgn bawah pusat bawa ke belakang, ditarik2. rasa nk cabut pinggang.

TapFluencer

saya kene induce sebab baby kecil dan air ketuban drop. tapi saya induce belon. masa dia masukkan tu rasa perit sikit laa mcm kene koyakkan secara paksa. lepastuu akak katil sebelah saya pesan kalau nak cepat bukaan rajin jalan. masatu kebetulan saya mmg tak selesa nak terkencing ja. mmg ulang alik ke toilet sambil nahan sakit kat bawah. 6pagi induce 1.30ptg bersalin. 1.30 check bukaan 5cm tiba tiba pecah ketumban sendiri. sampai labour room da rasa kepala baby daa. yang saya tahu laaa, kalau induce berhasil mmg akan rasa sakit contraction, kalau takde rasa sakit tu maksudnya induce tak berhasil. tips kalau kene induce rajinkan berjalan insyaa Allah dipermudahkan 🥰

Sy induce belon tanpa tanda just sebab masa checkup kt hospital yg dh booking nk bersalin tu, baby kecik, air ketuban drop. Terus kena warded untuk bersalin. Seharian induce belon bukaan 4cm je. Warded petang, malam tu kul 3 pagi baru start rasa contraction sakit gila. Ketar tangan. Pastu dah pagi tu okay dah tak sakit mana pulak. 😅hari ke 3 baru tolak labour room tu pun sebab penuh masa hari ke 2 walaupun dh bukaan dh 4cm. Dekat dlm labour room tu baru doktor pecahkan ketuban, dalam masa 6 jam lebih bukaan fully dilated 10cm. Start push n bersalin dalam setengah jam tanpa episiotomy tapi koyak first degree je. Sbb baby lahir pun 2.12

Haah baby sy iugr hehe.. contraction tu mcm yg org ckp sakit senggugut tapi lagi kuat tambah perut mengeras. Boleh mintak painkiller sama ada pethidine cucuk kt punggung atau gas entonox tu. Ada hospital boleh offer epidural pun.

sy kena induced ms ank ptama sbb overdue. 7 pg masuk ubat ikot bwh, tgh hari bru start rs sakit. bukaan bru 2cm. seharian tu mmg sakit sgt2 tp bukaan masih sama. dh lewat mlm tu nurse cucuk painkiller sbb sy sorang je xtidur.. lps kna cucuk baru sy boleh tidur. esok tu bukaan sy 3cm. doc pecahkn ketuban n induce drip. lps tu bru bukaan jd 4cm n smpai la dh 7cm, nurse n doc dh suruh sy teran. pukul 4.20 sy start teran then pukul 4.38 tu alhamdulillah berjaya kluar puteri sulung sy. skrg ni dia dh 4 thn n sy plak tgh tunggu hari nk bersalin ank kedua. hrp2 dipermudahkn

Saya kena induce takde jalan, takde contraction.. time tu baru 37w. Kena induce sebab air ketuban sikit bawah paras normal takut baby lemas. 3 kali induce, duduk wad dari 27hb bersalin 30hb itupun jalan baru 3cm kena paksa bersalin jugak 😂 doktor gunting jalan siap siap. 1st ngan 2nd induce dia akan insert ubat lepas seluk. Pehhh sakit gile macam nak terajang doktor. Ye la seluk dah sakit, dia jolok lagi sekali lepas tu masuk ubat. 3rd induce menangis nangis jerit sakit.. sakit.. 😭 Pengalaman betul la 😂

Hi, saya induce sebab air ketuban kurang masa scan. At first pergi jumpa pakar sebab case baby kecik, sekali ok je air ketuban pulak kurang. Terus kena warded. Jam 3 petang induce masuk ubat ikut bawah. Jam 6 petang start rasa contraction. Jam 11 malam bukaan 5cm. Jam 12 pagi gitu bukaan 9cm terus tolak ke labour room. Jam 12.38 pagi saya selamat bersalin normal. Alhamdulillah urusan dipermudah, saya sorang suami tak sempat balik. Part masuk ubat & cek bukaan pun tak rasa sakit, nurse ngan dr semua baik baik.

Dekat HSNZ. Moga awak pun dipermudah urusan bersalin