298 Các câu trả lời

Saya pilih utk berpantang di rumah sendiri. Berdua dgn suami saja. Saya masih ada mak. Tp baru2 ni mak saya kawin sorok2 dengan tah laki mana saya pun tk kenal. Dapat tau pun sbb ada gmbat dri group ws family di kampung. Dorg siap buat knduri lg. Tp kami anak2 lgsg tk dijemput apatah lg nak diberitahu. Kami pun tak tau nak pggil apa dekat laki tu. Tmasuk ni dah 2 kali mak saya buat mcm ni. Laki lama tu bercerai sbb kaki pukul dan tk kerja. Sedih rasa. Pregnant pun, saya tak bgtau. Saya bru kahwin awal thun ni. Saya tknak susahkan mak mertua walaupun dia baik sgt.Saya bukan ego tknak balik rumah mak saya, tp saya rasa tak selesa bila tgk muka suami dia. Nama pun saya taktau. Apatah lg nak dduk sebumbung dgn dia nanti. Doakan sya dan suami kuat nak hadapi berpantang baby sulong kami. Saya lgsg tak ada pngalaman berpantang/ jaga org pntg. Saya ada upah CL tp utk 7 hari je.

Sabar ye sis.

Sy rumah sendiri sja ... anak pertama & berpantang sndri... sy pn x tahu jga berpantang yg betul macam mana .. tp syukurlah dpat jga berpantang dengan jayanya .. walaupn banyk dugaan ... kerja rumah buat sndri dgn bantuan laki.. but klau laki busy kerja then tpksa laa buat sndri... syukur xda masalah spnjang tempoh berpantang.. cuma emosi tu kacau skit.. tapi klau rasa stress jgn lpa luahkan pd suami.. walupn suami kdg tak phm dgn situasi kita try slow talk... syukur suami bnyk mbantu jga jaga anak .. 😅😅 kena kuatkan mental & fizikal klau rumah sndri yaa .. 💪🏻

Sis mcm sy jgk.. Pntang rumah sdri bdua dgn suami, dr ank first smpai laa nk masuk anak ke 4 ni inshaaAllah .. yg penting suami ade kan, . sy pantang ambil yg sng2 je, jge makanan, menu ikan bakar,sup sawi sambal lada hitam, sy mmg xmkn dh yg lain2, rumah pun x beria kemasnya..Stakat sapu2 dlm rumah gitu jelaa sikit2, pingan yg kita mkn pun apeslhyer nk basuh stakat 3 4bjik je yg ade,anak2 ke sekolah suami yg setle,kdg bwk anak g kijer skli xnk ank kcou sy..tp suami sy reti buat obt utk berbarut,buat sdri laa dia..Semoga urusan kita dipermudahkan yer sis..suami sy isnin ni dh naik kerja yg busy sikit, jd kami pikir masa dlm pantang sy thn depan mmg upah org utk ambil/anto anak ke skoll/kafa..

Kalau saya rumah sendiri sj. Sebab x nak susahkan ibu. Ibu dah tua. Mentua pula dah lama meninggal. X apala bersusah payah jaga anak sendiri. Utk anak pertama mmg agak struggle. Emosi kurang stabil tambah2 lg czer. Sakit tu hanya Tuhan yang tahu. Fizikal dan mental penat. Nsb anak kedua semua ok dan dipermudahkan. Bersalin pun normal. Sbb dah ada pengalaman urus anak pertama, yang kedua ni sangat2 mudah. Emosi pun happy ja. Tp sebenarnya bergantung dengan situasi ibu jg. Kalau suami kurang pengalaman urus anak atau kurang membantu, lebih baik berpantang dkt rumah mak.

Saya anak 1st pun berpantang sndiri..lagi lah ulang alik tgk anak di nicu..dri xpndai jd pndai..sy hrp yg kedua ni dipermudahkan & dh tahu mcm mne nk urus diri sndiri..insyaAllah.

Klu anak 1st n 2nd better umah mak sndri.. Mak sndri jns xberkira die yg buatkn sumer awk juz jge baby n dri sndri jer.. Masuk ank ke3 dh bleh umah sndri tu pn klu husband memahami la.. 1st 2weeks mintak die yg uruskn sumer.. masak, mndikn anak, cuci pakaian, mengemas, menyapu, cuci pinggan mangkuk, a.k.a segala yg berkaitan dgn ank n umah la.. Klu husband jns xpandai uruskn umah ssh la ckit.. Ade part yg nk awk buat.. Mmg memenatkn klu berpantang umah sndri dgn hsbnd gitu.. Bg sy ank kbrpa pn sy lebih suke brpantang umah mak sndri..

VIP Member

Umh mak sendiri .. ni mak dh tkda ..kena pantang sendiri😔 .. untung mommy-ii kt sni yg msh Ada mak sendiri ,hargailah mereka .. dlu Masa Saya berpantang anak pertama Dan yg anak no 2.. arwah mak yg jaga , nk buat keje umh pn mak tk bg .. mak suruh jaga baby je .. ni mak dh tkda Saya lbh selesa bpantang di rmh sendiri .. Alhamdullillah anak sulung byk membantu ,mandikan baby ..msk ..sbb Masa tu encik suami xciden patah 4jari kanan .. tk sampai hati nk minta tlg,setakat tgkkan baby ,blhlah..

anak pertama rumah mak sendiri. sbb tak Ada pengalaman. anak kedua rumah mertua. sbb saya kena chicken pox. anak sulung terpaksa bagi mak saya Jaga sekejab. anak ketiga rumah mertua dlm 7 Hari je. now mengandung anak k4. mmg plan nak rumah sendiri je sbb lagi selesa. Dan dah Ada pengalaman. start anak pertama sampai anak ketiga semua suami yg handle. Jadi saya Rasa saya nak la pantang kat rumah sendiri tak nak susahkan org Tua. doakan saya mudah bersalin.

Semoga dipermudahkan ye. Seronok berpantang kat rumah sendiri sebab dah perlu angkut barang2 yang sedia ada.

VIP Member

Option pertama, rumah mak. Itu pun kalau mak masih sihat dan larat. Kalau mak dah tua dan tak larat, tak nak lah bebankan mak. So kalau mak x larat, sy pantang kat rumah sendiri kot hehe. Mintak suami tlg uruskan mana yg patut. Utk 2 minggu pertama mungkin ambil servis confinement lady (ni kena menabung dari awal). Taknak berpantang rumah mertua, sebab ada ipar lelaki. Lagipun macam kekok je berpantang dgn mertua hehe.

Rumah sendiri lagi bagus klu sy la..anak prtma dulu pantang 2 minggu prtma dgn mak pastu balik ruma mentua..ok juga la ada yg tolong2 jga ank bila nak rehat..ank ke2 rumah sendiri sbb sy x suka menyusahkn mak or mentua sy.lgpn husb ad untuk tolong2 selama sy brpantang.mak sy dduk kg n jga ank2 kaka n adik sy so kesian la dgn mak..mentua pula da tua n sakit2..ank ke3 ne In Sha Allah rumah sendiri juga...

Sy inshaa Allah pantang rumah sndri. Nanti mak sy dtg jage sy. Sbb klau pantang rumah mak, ade family abg. Rumah mertua pulak smue adk brdik dok situ. Jd lbih baik rumah sndri, selesa dan tak bising tkot anak trbangun ke ape. Pantang kan kene betul2. Klau tmpt tu xselesa, agak2 stress ke tak ? So fikir2 kanlah. Tp suami jage lbih baik. Klau first time, suruh suami minx tnjuk ajar org lbih tua.

Saya tk kisah mak mntua atau mak sendiri , dua dua pun saya suka . mgkin 2 mggu rmh mak sy , 2 mggu rumah mak mentua . mak mentua saya sangat memahami dan anggap sy mcm anak dia sndiri . tkde beza beza pn ☺ byk jugak biras2 sy y berpantang dgn mak mentua . alhamdulillah smua ok tkde mslh .. sy ikut je mne2 pn , suami pn tk kisah . tp seeloknya umh mk kite dlu la bgus sbb kita kn anak dia ☺

Câu hỏi liên quan