19 Các câu trả lời

anak no 2 pun umur 4 tahun dan sekolah di PASTI tapi masih ada lagi perkataan yang disebut pelat... bagi saya normal sebab perkembangan kanak2 tidak sama... cuma kena pantau.. pengalaman sebelum ni anak sulung pun sama tp lama2 okey. sekiranya berlanjutan sehingga umur 5/6 tahun maybe kena rujuk ke pakar kanak2, takut speech delay.

Sama mcm ank sya langsung x paham apa dia ckp masa umur 4thun tapi dia faham apa yg saya ckp...bwa pergi jumpa doc & doc ckp spech delay...syukur skrg dh 5thun x berhenti2 dia bercakap kadang sya yg rimas😁😁😁tpui sya layan je...

Sy hanya ingin berkongsi secara peribadi, anak sy tidak pelat, kerana sejak dr awal mengenalkn dia perkataan baru, sy akan ajar sebutan yg jelas.. Sy tidak akn membiarkn kesilapan dlm menyebut.. Ianya tidak sulit jika kita ade kesungguhan..

Sy pun mengajar benda yg sama..sebutan yg jelas dan perkataan demi perkataan, tetapi anak tetap pelat..

Ibu boleh start betulkan penggunaan bahasa anak. Kalau dia sebut perkataan yang pelat. Betulkan dengan sebutan yang betul. Insyaallah membantu. Jangan ikut bila anak sebut pelat. Walaupun rasa comel. Tapi betulkan sebutan anak ya.

Samalah ank sye bru masuk 3tahun..sgt2 banyak bercakap tp pelat..padahal sye xajar ckp pelat, n bile kite xfaham die ckp, die nak marah n melenting, kadang puas nk hadam ape yg die cube sampai kan..

sama mcm ank sy..

Sama la kita sis .anak 4 tahun tapi masih pelat bercakap .tahun depan da masuk tadik. Ari tu bawa jmpa doc .doc cakap jngn bimbang setengah budak memang mcm tu .

anak saya masuk 4 tahun sudah tapi belum pandai bercakap .. Dan terlampau aktif .. Selalu teriak² bila dia bermain .. Normal juga ka tu begitu tu

ank sy pn sama

Ank sya pon sama.. Kadang ntah bahasa jerman ke France yg sie guna.. Kadang paham kadang tak😂😂

anak saya bercakap pun saya x paham. tahun depan nak masuk tadika dah. sgt risau

Sama.. Anak sy 4 tahun dh.. Tapi bercakap mcam bukan bhsa yg sy slalu guna😂😂😂