67 Các câu trả lời

sis umur brp? baru 4 bulan, its totally normal untuk belum pregnant lagi. just enjoy the moment, stress akan ganggu hormon & kesuburan kita. kalau sis nak pregnant segera, yg paling penting jaga kesihatan, maintain healthy weight, both husband & wife, kerap exercise untuk maintain balance hormon yg sihat. banyakkan makan protein & lemak sihat macam telur, evoo, evco, kekacang. jaga jadual tidur supaya badan tak stress. kalau nak supplement, instead of ambil supplement yg fokus on fertility mcm efferty ke etc, better sis ambil supplement untuk general hormonal health, vit C 1000 - 2000mg/day, dengan magnesium daily. dua2 ni sangat bantu turunkan oxidative stress dalam badan & stabilkan hormon. selain tu banyakkan ambil cahaya matahari awal pagi juga untuk vit D. bila badan tak stress, hormon stabil, baru dia akan fokus pada kesihatan sistem reproductive. kalau badan stress/tak sihat, tu sistem pertama yg dia akan shut down, sebab paling tak penting untuk survival.

tak sebab suami saya tak suka ambil supplement. saya cuma pastikan pemakanan dia cukup protein pelbagai sumber, lemak, pelbagaikan sayur buah, banyakkan kunyit blackpepper dalam masakan, dan selalu ajak dia beriadhah di taman petang2/weekend pagi.

4 bulan still fasa honeymoon. tapi sya faham perasaan tu 🤣sebab dlu sya pon mcmtu menanti2 positive.. smpai stress la fikir. setiap kli dtng period nngis🤣last2 sya redha enjoy, percaya dan yakin insyaAllah ada rezeki.. tup2 ttba positive dia punya gembira Allah ja tahu. tapi kandungan tu xbrtahan lama hnya 12mnggu.. memang down. tapi sya kuatkn diri. pulihkan dalaman.. kebetulan suami kerja luar kawasan 3 bulan.. dlm masa 3 bulan tu sya strt jga makan lepas pntng gugur tu, stop fast food, stop manis2, eat real food, sya ada minum susu efferty dlm beberapa botol then stop,then sya try dngn minum air rebusan kulit kayu manis cyclon perah limau nipis sikit setiap mlm. smpai laa sebelum ni sya susah nk jumpa egg white, tpi lepas minum efferty dngn kayu manis alhamdulillah setiap bulan ada.. dan lepas suami balik alhamdulillah ada rezeki kami suami isteri..lagi satu banyakkn berdoa pada Allah. insyaAllah❤️

faham sis, thankyou bagi semangat. doakan saya ada rezeki jugak ye 🥺🤲🏻

Baru kawin hormon tak stable lagi dear. Sometimes lps kawin ni normal je kalau hormon tunggang langgang. Tak semua org bunting pelamin. Ada yang unplanned pregnancy, pastu terkapai kapai nak korek duit because having a baby is not cheap. Baru kawin, nak survive nak guna duit banyak lagi. You are still in honeymoon phase. my friend kawin pastu bunting pelamin, tak sempat merasa honeymoon pastu burn out jaga anak cause jaga baby is not easy as you think. Last2 the husband fed up and buat hal. He cheated on her. This is her story lah. So dont push yourself too much. Jgn fikirkan sangat. For now just get ready dengan ilmu2 nnati nak ada baby what are the pros and cons. Mental kena kuat Awak baru 4months. Imagine those ppl yang TTC 10years. Rezeki tak salah alamat dear. Ada hikmahnya why you still not pregnant. Doa and solat hajat banyak2. InsyaAllah ada rezeki utk timang cahaya mata

terima kasih sis sebab nasihat 🤍, inshaAllah doakan saya dan husband ada rezeki ye 🥺🙏🏻

setahun pun masih normal kalau blm. Fhm awal2 kawin pertama kali mmg rasa mendesak nak anak tambah2 pertanyaan org sekeliling. Tugas kita hanyalah terus berusaha tanpa putus asa. Yg memberi rezeki itu Allah juga. Anak itu adalah amanah dan tanggungjawab. Bolehlah start slow2 buang habit buruk, pelbaiki mana yg boleh, tambah ilmu parenting, kukuhkan finance sementara sambil2 TTC. InsyaAllah bila tiba masanya ia dtg. Anak itu rezeki tp juga satu ujian. Semua pasangan sy yakin mesti nk anak. Tp lps ada anak sy percaya cabarannya sama naik dgn kegembiraan. Semoga awk dikurniakan rezeki anak dan nanti bila awk dh ada anak, dpt pikul amanah dgn baik, byk bersabar dlm membesarkan mereka insyaAllah Amin.

inshaAllah doakan saya dan husband ada rezeki ye, terima kasih atas nasihat 🥺🙏🏻

Enjoy the honeymoon period dulu dik.. Nanti dah ada anak mmg takde makna honeymoon mana dah 🤭 Nak pregnant ni jgn stress2.. Takyah fikir2 sgt just enjoy the flow.. InsyaAllah byk2kan doa, jaga emosi, jaga kesihatan, yang penting ikatan kasih sayang suami isteri tu kena kuat.. Kalau boleh hiraukan aje org2 kata tu.. Lagipun adik baru je 4 bulan kawin.. Ada org 4, 10 bahkan berbelas, puluh tahun menunggu Allah hadirkan rezeki zuriat.. Bykkan doa, solat hajat setiap hari.. InsyaAllah Allah akan hadirkan rezeki anak tepat pada masanya.. Kadang kita rasa kita ready walhal tidak sebenarnya.. Allah itu tidak kejam.. Allah sayang & suka hambaNya yg sentiasa meminta & berharap padaNya ❤️

sy lepas 2 thn kawen baru pregnant sis.baru bape bln kawen pun org da sibok tny bila nak berisi.agakye kawen² terus dpt anak kot.bese ye makcik² bwng la.tu lum lagi kite tibe² kawen pastu tau² pregnant.ha ni 7 keturunan mak nenek tak abis dorg duk mengata.yg penting chill² jgn stress.kalau kite stress pikir mcm² lagi susah.lepas anak sulung da 3 thn sy pregnant plak no 2.yg no 2 ni lgsg sy x hebah kan.yg tahu cuma family sy dgn suami je.lepas je bersalin abis pantang baru sy up status.masing² terkejut beruk tanya eh bila pregnant?mcm kite ni retis plak nak bagitau 1 dunia yg kite pregnant 😂

normal.... saya awal kawin start kena mkn pil perancang sbb period x normal.. penat kena bebel kt rumah n kt opis.. sbb pjj dorg ingatkan mkn pil sbb xnak mengandung awal.. xbaik tolak rezeki la.. takut x puas honeymoon la.. lantakkn je.. senyum je xyah reply pape, kita je tau kenapa.. penat amik ati org, org bukan nak amik ati kita pon.. siap ajar saya posisi masa bersama lagi sbb dorg kata agaknya cara saya salah.. alhamdulillah 7 bln lepas kawen akhirnya mengandung tp kena kecam jugak sbb suami jauh.. adeh!!.. pendek kata apa je yg kita buat mmg salah pada mata org lain.. lantakkan!!

hi sis. i dulu pun macam you jugak tiap2 bulan stress and menangis sbb upt -ve untill one day i cuba untuk redha n focus to myself. i jaga makan, travel sana sini and lepas balik kerja i berzumba. tiba2 period tak dtg i check je tanpa letak harapan pape sbb sebelum ni asyik -ve je kan. so alhamdulillah result hari tu +ve. so betul lah org kata faktor pemakanan and mental health kita pun effect hormon. nk worries okay bawah setahun kalau you ttc maybe boleh try folic acid dulu kalau lepas setahun xlekat then you boleh jumpa doc utk consultation okay. hug dari jauhh ❤️

Biasa tu sis.. Sya macam sis jgk dlu. Masa awal2 kahwin tiap2 bulan risau/down kalau dapat period.. Tiap bulan cek ulh/opk positif bila, siap buat buku la.. Lama2 sya giveup & biar je.. Kalau ada alhamdulillah, xde usaha lgi.. Haha Sbb rezeki tu Allah yg bagi.. Ada hikmahnya lambat/cepat kita dpt anak ni.. Lepas 3 tahun kahwin, alhamdulillah sya pregnnt. 1st baby sya gugur mse 8w, elok je lepas tu mmg sya xdpt period.. Xfikir apa.. Saja cek upt, rupanya sya pregnnt lgi.. Tp perjalanan sya pun jauh lgi. Sya tgh pregnnt 20w lgi.. Semoga urusan sis dipermudahkn ya.. Jgn sedih2 ye

TapFluencer

its totally normal..baru 4 bulan kan. fasa honeymoon lg kiranya. do not push too hard on yourself. proses utk pregnancy ni bukan sesuatu yg boleh kita nk segerakan. i mean, mmg both of u nak anak..but if u fokus sgt ke arah itu dan sometimes xberjaya, akn buatkan dua2 stress, xde mood etc. and pkara tu sgt tak bagus. from my experience yg tak seberapa(2x misc; ttc awhile before 3rd one survive)..every pregnancy datang bila i least expected. bila kita tak stress, kita enjoy dgn kehidupan skrg. u blh ikhtiar, but semua tu ats kehendak Allah bila Dia nak berikan kpd u.

saya mmg kurang fast food & air gas dh lama, tambah air gas tu saya tk gemar minum. period i pula irregular sis 🥺. ada tgk di tiktok L carnitine dkt farmasi alpro, igt nk try consume yg tu lepasni. btw i tgh mkn acid folic semula after stop bulan 1&2 hritu ☺️