32 Các câu trả lời

aritu takut jugak org momokkan kena minum susu. kena makan itu ini. sy ni alahan sampai 24weeks. slama tu sy takboleh makan nasi. sayur. susu,minuman manis, buah-buahan, ubat² yg dibekalkn. last makan masa 10mggu. sb tiap kali makan muntah sampai kluar muntah yg pahit. lpastu cakap kt suami. i taknak makan da ubat. jd memg mlm tu last sy makan ubat.. sy cuma boleh makan nestum 3in1 ori,tp buat cair sangat2. sampai hilang rasa nestum. lauk ayam berempah@ sup belut shj. air suam. kalau masuk je makanan lain, mmg muntah sampai malam. berat sy tk naik pun dr awal pregnant sampai 24weeks. masuk je 25weeks, semua makanan sy makan kecuali sbarang fastfood. tk tliur pun nk makan. tp ubat mmg sy tk makan terus sampai bsalin. tiap kali nurse tanya sy cakap sy makan🤣. petua sy tu je. sy tk makan fastfood,frozen food. sy banyak minum air suam. sy juga tk makan makanan2 atau minuman² viral. Alhamdulillah bby sy sihat. kluar tak ada jaudice. sampai nurse dan doc tk percaya. suruh repeat lg kot² esok jaudice naik. tp terus turun banyak.

ramai pulak yg kecam psl mkn or x mkn ubt 😅😅 rse nye yg komen psl x mkn ubt tu dorg bukan x mkn lgsg. tp mgkin dorg ada skip.. tu je.. kan dorg dh ckp dorg jaga mkn & bykkn mkn buah.. so rsenya x perlu nk ckp komen tu mempengaruhi ibu² yg lain ke apa.. bg sye biasa je.. semoga ibu2 disni semuanya positif ya. don't stress²..

sy lactose intolerance mmg tak boleh minum susu tenusu dari sumber haiwan. Tapi sy opted kepada plant based milk mcm susu badam, susu oats etc sbg ganti utk kalsium & protein yg kurang sbb tak minum susu. At 20w doktor kata baru akan beri pil kalsium sbb kalau beri awal kemungkinan kena gastrik. Skrg ni sy ikut saranan doktor utk lebihkan protein & kalsium dari tempeh, tauhu, chia seeds & kekacang. So far yg menjadi rutin utk sy setiap hari buat dalam 1 jug air masak yg direndam dgn 1 sudu chia seeds utk sy minum, snacking pun sy amalkan biji labu & almond dlm segenggam sehari. Breakfast sy akan makan 3-5 sudu besar rolled oats yg direndam dgn jus oren, boleh tabur bijan atau kekacang lain utk extra protein. Boleh cuba ikhtiar dgn sumber makanan lain yg ada kalsium & protein.

hi awak, sy mmg sejenis xminum susu tepung tu. minum confirm muntah pernah try susu kambing wildan bau kuat sy xboleh minum.. kalau boleh pon susu hl/full cream je.. tapi jarang la minum.. tak semestinya kena focus dekat susu ja.. ada susu yg kandungan gula tinggi.. tapi sy byk mkn buah buahan.. selain buah bykkn mkn sayur sayuran..dgn ubat doctor bg sy xpernah skip.. sy mkn.. alhamdulillah, 1st baby keluar sihat.. sekarang dah usia setahun 6bulan.. aktif, paham apa yg mama dn abh dia bg arahan.. byk cakap more tu bahasa dia.. tapi ada je yg dia cakap kita paham.. skrg tgah pregnant 2nd baby.. saya mkn mcm yg 1st juga..

bab makanan tu saya alami jugak dari awal kandungan sampai lah 4 bulan. susu pun tak boleh minum. start kandungan 5 bulan baru boleh minum susu. tapi walau macam mana pun,ubat saya akan pastikan makan. sbb penting untuk perkembangan janin. ada bayi yg lahir cacat tulang belakang sbb ibu tak makan asid folic/ubat masa hamil. maaf ye mmy,bukan nak takut² kan,tapi ini mmg betul² terjadi. mmy boleh Google je makanan yg ada kalsium. bukan dlm susu je ada kalsium 🤗

saya pun macamni sejak mengandung memang alahan pada susu, masuk even sesuap pun dah muntah teruk.... sekarang kandungan saya dah 37w TANPA SUSU.... saya ada tabya doktor pasal ni, doktor cakap takda masalah... boleh gantikan dengan yogurt/vanillaa...yg penting adalah makanan zat besi dan iron supplement....cthnya zat besi buah-buahan, sayur-sayuran, daging merah, kerang dll.

VIP Member

Takde masalah pun kalau tak minum susu puan . 1st pregnancy saya tak minum pun susu sebab tak boleh terima . 2nd pregnancy ni boleh minum susu full cream dutch lady je . Selagi puan makan cukup protein , zat besi , carb , vitamin semua takde masalah pun kalau tak consume susu . Ada sesetengah ibu hamil tak boleh consume susu sebab ada gdm .

Tulah sebab ada ibu yang ada gdm memang tak sarankan minum susu takut nanti baby besar . Lagi lagi kalau susu anmum tu

VIP Member

sye skng 23 w..preggy ank kedua dri tiga kandungn.. so far.. xpenah minum susu.. yg kndungn kedua (skng dh 3.10thun) minum seminggu je lbih kurg..lpastu x.. sbb muntah².. xminum smpai bersalin...bby ok je....xde pape...lpastu skng preggy lg.. dh 22w.. lngsung xsntuh susu lg...just mkn vit calcium.yg doc bekalkn je

try cari yg berperisa dik.. coklat, pisang,kurma mcm2 ada dh skrg ni.. nk senang lgi minum ubt kalsium.. x semua ibu bernasib baik..takut ank tu x kuat nti tulangnya..byk kes bb x cukup kalsium tulang jdi rapuh..😥 kita pun semakin hari hilang kalsium sbb kongsi dgn bb..jdi ibu n ank perlukan kalsium..☺

saya dh 28week. lansung xminum susu dari awal pregnant. nurse ckp xpa. mkn ja makanan tggi calcium. contoh cheese, tahu, kacang badam, yogurt, sayuran hijau. byk lagi makan tggi calcium sebagai pengganti susu. saya mmg xboleh minum susu dari awal pregnant, kalau minum kepala mcm nk pecah 😅

VIP Member

tak ada masalah pun.ikut atas bajet sendiri ckup makanan berkhasiat pun dh OK...ubat klinik bagi jngan lupe mkn..mcm sy klau gaji suami lebih baru beli susu,klau x minum je apa ada jnji jngn minum y bhya untk kandungan..kita xperlu ikut org sngt,ikut atas kemampuan mne y kita mmpu..😇

Câu hỏi liên quan