12 Các câu trả lời

hai awak. saya MDD dan Anxiety. baby dah stop bf sejak umurnya 6 bulan. sekrang baby 7 bulan. sy dh x bg susu badan dah. mula2 rasa sedih. tapi sy pujuk diri. asalkan baby saya boleh minum n makan dengan selera saya okay. saya ibu bekerja. pam susu campur dua2 belah satu sesi baru dapat 0.5 oz😅😂 dah la sy stop pam.. sebab time tu mmg tengab stress kerja n emosi pun x okay. time ni belum diagnosed lagi mdd n anxiety.. saya balik saja try minum susu tu . pahit x manis macam sbelum ni. 😂😂😂 maybe saya pun dh tak banyak makan. mmg susut banyak berat badan. doktor pakar pun cakap ubat latest ni x boleh ngandunh n nyusu byi. tapi saya mmg dh stop ubat n refuse nak makan ubat. hahah sebab saya tak suja side effect ubat tu. dh tukar 5 kali ubat. now saya x uruskan anak dah. husband uruskan.saya rasa lagi teruk hahaha. tapi I'm so tired uruskan anak sebab saya LDR dengan husband sejak lepas kahwin 2022 . pregnancy pun duduk sorang2 tapi sy okay. lepas ade baby sept 2023, everythinh change. mental terus sebab everything buat sorang2. skng yg berjaga malam settle kan bg anak kalau balik kg everything husband uruskan. sebab apa2 berkaitan anak , saya punya energy cepat habis. cepat penat. hahaha sian bby saya . tapi bila main ngan baby n grounding saya suka 😂😂💕 anak sy sangat baik. tibe terluah. just nak bgtau kita tak teruk pun 💕💕

saya dulu mkn straline dgn lorazepam tup2 lekat bby terus stop ubt taknak ambil risiko dh lepastu

Hi mommy. Situasi saya lebih kurang seperti mommy. Apa yg saya buat saya consume makanan atau minuman yg naikkan mood happy saya. Semasa menyusu anak, saya biasakan renung muka dia doa dlm hati apa2 utk anak demi ketenangan minda saya. Saya selalu ingatkan diri saya, saya ibu yg kuat dan saya kuat demi anak saya. Anak adalah hadiah terindah yg saya terima. Macam mana pun ragam anak semasa urus anak, saya hold dulu tenangkan diri sebelum sambung urus anak. Apa2 pun saya buat walaupun tak sempurna, setiap kali tu saya selalu ingatkan diri saya saya juga manusia biasa. Saya pun selalu biasakan diri minta maaf terima kasih apa2 biasakan diri bercakap dgn anak walaupun anak tak faham. Semua ni saya buat utk diri saya. Ubat yg saya consume sekarang ubat khas utk ibu mengandung atau menyusu, saya selalu set alarm supaya saya tak lupa makan ubat. Org yg rapat dgn saya selalu menyokong proses menyusu walaupun ada pasang surut juga emosi saya. Macam saya keluarga banyak membantu. Anak dan keluarga saya kekuatan saya utk saya cuba kekalkan emosi saya dalam keadaan baik. Mommy cuba dulu, harap membantu. Hug dari jauh ❤️

Saya pun sama masa mula2 nak biasakan diri dulu, lama2 dah terbiasa. Cuba dan jangan putus asa tau. 🥰

hi sis saya anxiety bpd juga also dh lama stop ubat dan dh malas jumpa dgn pakar kaunseling , bg saya kita still normal je sis nak elak stress ni payah lgi2 kita dh jadi mak saya susu pun sikit tapi fully df anak pun dh 1y , bila pam sendu gila susunya tapi saya x patah semangat df pun jdilah , cuba minum makan apa yg awak suka , tgk anak smbil pam fikir yg u are strong coz u have lil angel yg cute tunggu untuk menyusu , apa saya buat saya share dgn husband kalau start nak ke fasa sedih cpt2 bgthu dgn husband , so boleh la luah , tgk movie bg mood tu ok , yg penting sokongan dri hubby awak , dan jgn sekali ckp yg kesian sbb mak mental awak jgn downkan diri sendiri , susu badan ke susu fm ke u tetap contribute untuk anak awak coz awak tu ibu dia , set dalam mind yg awak tak sakit awak okay semua akan okay , bab susu sikit ni jgnlah risau x salah pun bg fm jnji anak sihat kenyang ❤❤

Saya ada axienty/ppd jadi 2 minggu selepas berpantang. . susah tidur/isomia. .Rasa sedih sebab tak dpt tidur walaupun bdn penat. Dan akhirnya saya tak dpt nak susukan anak sy dengan baik.hanya sempat susukan anak saya selama sebulan je kemudian susu drop dan topup susu formula.. Badan jadi penat sangat. Saya jumpa doctor pakar klinik swasta . Alhamdulillah dpt doc yg bagus dan faham dengan kes saya.. Dia bagi saya ubat. Dia bagi saya nasihat.. Alhamdulillah dgn izin Allah ad perubahan tidur saya ni dah 2 bulan ad perubahan sedikit tp still kena makan ubat despression..

Saya ada SLE & xboleh stress, mmg awal tu kita rasa sikit stress bila anak berjaga malam nak susu, nanges. tp bila jadi ibu ni, automatik dah xfikir sangat tau bab penyakit ni. dgn anak ni xsempat nk sakit😂 lma2 terbiasa dgn perangai anak. bab susu badan tu xda masalah. puan just fikir yang baik2 ja, kalau rasa macam stress tdo sekali dgn anak waktu anak tdo. anak sy dah setahun 9bulan sy full bf

xperlu stress kalau susu xde atau xbnyak...just enjoy life dengan anak kita...sye dlu ank first nk dpt dia minum sebotol pun xdpt...mesti akan campur dengan susu tepung...xsmpai sebulan susu sye mmang xde dah...berbagai milk booster dah mnum..tp sama je..but it's okayy..janji ank sye sihat walaupun susu tepung...jgn stress2 ...

Firstly btol kn mindset awak.. bg susu bdn ke formula ke u still a great mom.. nk jd mak nie bkn stakat bg susu je.. mcm2 kn tugas kte.. n kte pun manusia biasa, x semua bende kte mampu kawal.. buatlah sehabis baik semampunya.. klu x mampu xpe, u still a good mom to your child..

love this comment 😍👏👍

Saya ni ada major depression. Apa yg pakar Psikiatri sarankan ialah tukar kpd ubat yg sesuai untuk ibu mengandung/menyusu. Satu lagi, support suami kita memainkan peranan penting. Bila serabut, saya sarankan basuh muka guna air sejuk, breathing exercise sebab itu sangat membantu.

sy Lagi teruk.... alhamdulillah....kite sendiri kawal....kalau ada makan ubat Dari psikiatri, X boleh nak teruskan bincang dengan doc...sy kawal dengan dalaman....ikutkan x blh kawal.... alhamdulillah..kandungan dah 5 minggu .

Promo terbesar expert care sudah dimulai, diskon hingga Rp.100.000 sedang berlangsung di shopee, ada juga voucher diskon 100% alias gratis bagi bunda yang beruntung. Buruan cek di https://shope.ee/9UfEMMqqTg (id-5234284)