38 Các câu trả lời

Bagi saya, pendarahan yang dikatakan haid ketika hamil (Bunting Pelanduk) ini sebenarnya bukanlah darah haid. Ia berlaku disebabkan oleh: -Hormon mengawal kitaran haid menyebabkan pendarahan penebusan – breaktrough bleeding -Penempelan telur yang disenyawakan pada lapisan rahim Dapatkan nasihat doktor untuk mendapatkan penjelasan yang lebih terperinci jika berlaku pendarahan ketika kehamilan

Istilah ini mungkin lebih popular dikalangan orang melayu namun tidak semua orang tahu. Seseorang itu dikatakan bunting pelanduk atau bunting harimau apabila mengalami situasi dimana keluarnya darah yang dikatakan haid ketika mengandung. Apabila berlakunya situasi ini, wanita selalunya akan menjadi konfius tentang status mereka sama ada hamil atau tidak. huhu

Expert

Saya ada pengalaman bunting pelamin masa hamil anak pertama. Risau takut semua lah sebab fikir, gugur ke ni ya allah. Terus tanya mak saya macam mana nak buat. Dia kata mungkin bunting pelanduk so pergi la hospital jumpa doc. Nanti dia bagi ubat untuk stop kan pendaraha, Alhamdulillah semua baik-baik je lepastu. Bayi pun okay takde apa-apa yang serius jadi.

Pengalaman bunting pelanduk saya 5 bulan lepas, allah je tahu betapa risau nya saya nampk darah masa nak buang air. Memang ingat dah gugur ke apa. Terus call husband bawak pergi hosp. Sampai hospital katanya ni bunting pelanduk ke harimau saya tak ingat dah. Doc ada bagi ubat untuk kuatkan rahim and stopkan bleeding. Syukur baby takde jadi apa apa.

First time dengar bila ada orang cakap pasal bunting pelanduk. Macam jakun tapi tak berapa terkejut. Sebab jarang-jarang orang boleh dapat special macam ni kan. Saya takda pengalaman ni sis, tapi yang saya tahu ia tidak membahayakan. Tapi kita preggy mom mestilah takut gila kot kalau keluar darah tiba-tiba macam tu. huhu

Kan.. Sy biasa dgr org pregnant tp die period tiap bulan.. Tp istilah ni first time dgr hihi

Saya pernah dengar/baca tak ingat bila n kat mana...bunting pelanduk ni ada yang keturunan. Maksudnya mungkin ahli keluarga pernah kena juga bunting pelanduk sebelumni. Mungkin sis boleh tanya ahli keluarga or maybe mak ke kot diorang tahu apa nak buat kalau kena bunting pelanduk ni. Selalu orang tua lebih berpengalaman.

Banyakkan berehat sis. Kurangkan pergerakkan kalau rumah bertangga. Limit kan buat kerja-kerja berat. Bunting pelanduk ni spotting tu sikit sikit shud be okay but kalau dia makin bertambah dan berlanjutan better jumpa doc. Takut ada tanda tanda keguguran. So apa apa pun semoga dipermudahkan segala urusan sis.

🙋🏻‍♀️🙋🏻‍♀️🙋🏻‍♀️ dr awal pregnant smpai nk branak dh ni . ada je darah keluar . check kat hosp , kk , pakar Alhamdulillah semua normal . cuma jga pemakanan , rehat , jgn lasak² . vitamin doc bg jgn skip . insyaAllah semua selamat . 😊

darah macam darah period .. ada time² ke darah tu kluar . sy chek upt pun positif lg . klau ikutkan dah 6 minggu .. sebulan lebih xdtg period . padhal period regular . masa keluar darah tu sy g smlm hospital . dia ckp kne rehat dlu .. kkdg ada org dia ok . kkdg ada yg gugur . tapi dr ada tnya sy ada x kluar darah tongkol² mcm daging . saya kata takde . tapi dah 3 hr ada drh . klau pkai pek x melekat pun . sy cll bidan dia ckp bunting harimau . mcm tu ke .

Saya alami skg. Now 7 minggu. Memng turun darah pekat dan 1 hri tu ada ketul. Terus check dok, dok scan baby ok, rahim ok. So dok bg ubat duphaston dan suh Jgn buat kja dlu. Even Masak pun dok x suruh. Yg saya perasan, Klu tekan perut pun ada kluar spotting. X pe la. Saya tawakal Je.

Saya bunting pelanduk sis.. Memang ada keluar lah darah sikit... Walaupun dikatakan tak bahaya, tapi pastikan awak lebih concern ketika berdepan sesuatu yang luar biasa ketika hamil. Kalau naluri kata negatif, better cepat2 pergi jumpa doktor.. takut baby tak okay je dalam perut

Câu hỏi liên quan