5 Các câu trả lời

Saya pun baru kena kira gerakkan baby. Ikut kata nurse saya. Memang akan start pukul 9am. Sebab all mothers normally pukul 9 dah bangun, dah aktif buat kerja. Saya akan kira daripada pukul 9 am walaupun baby pagi pagi dah aktif. Tujuan check pergerakkan baby, sebab kita nak monitor baby dan tengok pattern gerakkan baby macam mana. Jadi dari awal sehingga bersalin, kiraan akan start dari pukul 9am supaya lebih accurate. Kiraan baby tu pula bergantung. Contoh, pukul 9.10am rasa baby tendang beberapa kali, itu dikira 1kali gerakkan. Selang beberapa minit, dalam 15 minit, ada beberapa gerakkan lagi, tu dikira pergerakkan ke 2. Selang lagi 10 minit, ada beberapa gerakkan lagi, tu dikira gerakkan ke 3. Setiap gerakkan tu mesti lah kita rasa sedikit kuat, bukan gerakkan rasa jentik jentik macam tu. Kalau gerakkan halus sangat tu tidak dikira. Ini apa yang nurse saya ajar dekat saya. Tapi walaupun dah cukup gerakkan, masih kena monitor pergerakkn baby. Dalam 2jam, mesti ada 10 pergerakkan. Kalau tak pasti, boleh minta nurse ajarkan semula.

Kalau saya check swasta doc saya xde pulak cakap nak selang berapa minit. Doc saya kata ambik masa yg baby mmg active contohnya after meal ke or tengah rest mmg time yg kita boleh monitor baby gerak. Kalau pagi kan selalu mommy yg work busy sampai x perasan baby gerak. So ambik time yg baby mmg active and kira je sampai 10 gerakkan dlm masa 2hours. Tapi after dh cukup 10 gerakkan kita still kena monitor baby tu ada gerak dalam masa 12jam. Bukan dah cukup 10 gerakkan tu kita terus x monitor . Kita still kena monitor jugak. Sbb normal baby akan gerak dalam masa 12jam. Kalau x gerak tu x normal.

Nk senang monitor, 9am-9pm. Melainkan ibu yg bkerja syif. Tujuannya utk pastikan walaupun ibu sdg buat aktiviti, bby dlm kndungan dlm keadaan baik2 shj (if kita dlm keadaan rehat, bby mmg aktif). 7am-8am usually ibu2 tgh bsiap nk bkerja. Jadi by 9am ibu2 ini dh ada di pejabat / tempat kerja utk mulakan tugas mereka. Cara kiraan: mula 9am, dlm tempoh 30 minit, jika ada rasa gerakan, masih dikira 1x. 9.30am 1x, 10am 1x dan seterusnya

Sy check up swasta, dr ckp xde specific time. N selalu leps mkn mmg active. Gap brp minit utk stiap kick pun tk. Cuma kne monitor, brp kerap active. Klau sy pg 9-10am, 2-3pm, 6-7pm, 10pm-12am. Mmg stiap mlm, kne tggu baby tdur bru sy tdur dgn selesa.

30 minit sis. Contoh nya baby gerak start pkl 9.00 am. Tu satu tendangan. Utk tendangan seterusnya, jarak nya 30 minit. Misal nya tendangan kedua dikira pd 9.30 am